ANA SAYFA / Anasayfa / Müdahale yokmuş!

Müdahale yokmuş!

1958’den 1974’e, önceleri TMT’si , 1974 işgali sonrasından günümüze kadar ise sömürge yönetimi ile 46 yıldır, 365 gün, 24 saat irademizi elinde tutan ve siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel vb. alanlara istediği şekilde müdahale edip, değiştiren TC Sömürge Yönetimi’nin Valiliği “seçimlere müdahale edildiği”ni reddediyor!(*)

Tıpkı işgalci ve sömürgeciliklerini reddettiği gibi!

İşbirlikçiler ve işbirlikçilerin kuyruğunda maşrappa olanlar ise, TC devletinin işgal ve sömürgeciliğine değil de, AKP ve MHP ile Valinin “seçimlere müdahalesinden” şikayetçiler sadece!

Bir yandan ülkemizin kuzeyindeki yerel halkın azınlık durumuna getirilmiş nüfus yapısını görmezden gelen, diğer yandan da bu halkın özgür olmayan iradesini, yıllardır durmaksızın devam eden müdahalelerle gasbedenler ortada olmasına rağmen, sadece “seçimlere müdahale ediliyor” noktasında şikayette bulunmak en yumuşak tanımlamayla ikiyüzlülüktür!

Durum buyken TC Sömürge Yönetimi’nin Valiliği aracılığı ile, işbirlikçilerin kendi aralarındaki yarışta “seçimlere müdahale ediliyor” açıklamalarını bile reddeden bir açıklama yapma ihtiyacı hissetmesi dikkat çekicidir!

Bu açıklama ile sömürgedeki gerici, faşist paramiliter nüfusla birlikte yerli işbirlikçilere, reformistlere varlık ve egemenlik zeminleri hatırlatılarak, kabul edilebilir muhalefetin sınırları ve kuralları belirlenmektedir.

Ayni zamanda işgale, sömürgeciliğe karşı potansiyel tehlike gördükleri devrimci örgütlere yönelimi engellemek için; “Kuzey Kıbrıs Türk seçmeninin tercihinin kutsal bir hak olduğu bilinciyle hareket etmeye devam etmektedir ve edecektir.” diyerek ülkemizin kuzeyindeki yapı gizlenmekte ve yerli halk yanıltılmaktadırlar!

Bu açıklamanın bir diğer benzeri ise, sömürge makamlarına aday olan işbirlikçiler ve kuyrukçu reformistler tarafından “Demokratik seçimlerde, iradenin ortaya çıkması için sandıklara giderek oy verilmesi” çağrısı ile yapılmaktadır!

(*)Sömürge Valiliği/Elçiliği açıklaması :

“29 Eylül 2020 Salı günü bir özel televizyon kanalındaki programda Cumhurbaşkanı adaylarından biri tarafından dile getirilen, 1 Ekim 2020 günü de bir gazete manşetinde söz konusu programa dayandırılarak ileri sürülen iddiaların gerçekle hiçbir alakası yoktur. İleri sürülen iddialar, Türkiye ile bir karşıtlık yaratmanın seçim stratejisi olarak benimsenmesinin yansımalarıdır. Bunun örneklerine daha önce de maalesef rastlanmıştı.

“TÜRKİYE’NİN SEÇİM MALZEMESİ YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ”

Türkiye’nin herhangi bir şekilde seçim malzemesi yapılması kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde tüm dünyada etkili olan salgın yüzünden yaşanan gerek ekonomik daralma, gerek sağlık sistemindeki aksaklıkların giderilmesine yönelik faaliyetlerin, seçim yasakları yüzünden aksamaması için gösterdiği olağanüstü çabayı seçime müdahale olarak yansıtmanın hiçbir izahı yoktur.

Salgınla mücadelenin daha düzenli yürütülebilmesi için bir hastane inşaatını zamanında bitirmek üzere yapılan geceli gündüzlü çalışmaları, bütün hanelerde su sıkıntısı çekilirken hava koşullarına rağmen günde üç vardiya çalışan ekiplerin gayretlerini, ekonomik daralmayı telafi edebilmek için toplumun her katmanına yapılan katkıların seçime müdahale olarak görülmesi anlaşılabilir değildir. Bu ve benzeri çalışmalar nedeniyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını seçimlere müdahale ekibi olarak ilan eden anlayışı kınıyor, takdiri Kıbrıs Türk halkının vicdanına bırakıyoruz.

“HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILACAK”

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve onun bütün kurumları, Kuzey Kıbrıs Türk seçmeninin tercihinin kutsal bir hak olduğu bilinciyle hareket etmeye devam etmektedir ve edecektir. Sözkonusu gazete manşetindeki çirkin ifadelere karşı gereken hukuki işlemler için çalışmalar başlatılmıştır.”

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir