ANA SAYFA / HABERLER / Ülkemizin kuzeyindeki tarım işçilerin durumu nihayet kamuoyuna yansıdı

Ülkemizin kuzeyindeki tarım işçilerin durumu nihayet kamuoyuna yansıdı

Türkiye’den mevsimlik işçi olarak ülkemizin kuzeyine çalışmaya getirilen 1500 kişi çok ağır koşullar altında yaşam sürmeye çalışıyor.

Covid-19 salgını nedeni ile işlerinden durdurulan yüzlerce kişi, birikmiş alacaklarını alamadıkları ve yol paralarının dahi olmaması nedeni ile evlerine dönemiyorlar.

Zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye çalışan aileler, evlerine dönmek için yardım çağrısında bulunarak, “Paramızı alamadık. Ne su ne elektrik verdiler. Bizi buraya atıp gittiler. Çocuklarımızın aç yattığı geceler var. Bizi kurtarın” dedi.

Güzelyurt’ta derme çatma barakalara yerleştirilen ve çok kötü koşullarda barınmak durumunda kalan mevsimlik işçiler ve aileleri yaklaşık 20 gündür adada mahsur.

İşçiler, aç ve susuz olduklarını belirerek, “5 aydır buradayız. Sadece 2 ay çalışabildik. Düzgün kalacak yer var diye getirdiler, içecek su dahi olmayan barakalarda yaşamaya mahkum ettiler” diyerek durumlarını anlattılar.

Mevsimlik işçiler, kendilerini kuzey Kıbrıs’a getiren aracılara tepki göstererek, “Biz buraya çalışmaya getirirken, sıcak su, soğuk su var dediler. Ama bu sıcakta içme suyu bile bulamıyoruz. Suyumuz bitiyor. Arıyoruz. Telefona da cevap vermiyorlar” dediler.

Konu ile ilgili bir başka haberde ise Şanlıurfa’dan narenciye bahçelerinde çalışmak amacıyla getirilen benzer bir durumdaki bir grup işçinin evlerine dönmeleri ile ilgili bir bilgi paylaşılarak, AKP’li bir  Şanlıurfa Milletvekilinin konudan haberdar olması ve konuyla ilgili girişimde bulunması üzerine söz konusu işçilerin düzenlenen vapur seferiyle evlerine döndüğü belirtilerek, ülkemizin kuzeyindeki tarım işçilerin uzun yıllardır bu koşullarda sömürülmesinin koşullarını yaratanların başında gelen Türkiye iktidarlarının ve özellikle AKP’nin payı gizlenmeye çalışıldı. Halbuki uyun yıllardır devam eden bu ağır sömürü koşullarını çok iyi bilen, dahası bunun zeminini yaratan bizzat Türkiye iktidarlarıdır. Ve bu sömürüden pay elde etmektedirler. Sorun kangren noktaya gelince ve kamuoyuna yansıyınca bu tip medyatik haberlerle “mağdur koruyuculuğuna” soyunmaları ise iki yüzlücedir.

Kıbrıs Postası’nın yayınladığı videoyu izleyebilirsiniz:

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir