ANA SAYFA / HABERLER / Güneyde çalışan Kıbrıslı Türk emekçiler Kermiya’da eylem yaptı

Güneyde çalışan Kıbrıslı Türk emekçiler Kermiya’da eylem yaptı

Güney’de çalışan Kıbrıslı Türklerin oluşturduğu Güneyin Emekçileri Grubu, geçişlerde uygulanan kısıtlamalar nedeni ile işlerine gidemeyişlerini, Kermiya kontrol noktasında düzenledikleri kitlesel eylem ile protesto ettiler.

Koronavirüs salgını nedeniyle geçiş noktalarında getirilen kısıtlayıcı önlemler nedeni ile işlerine gidemeyen ve büyük bir mağduriyet yaşayan güneyde çalışan emekçiler gerçekleştirdikleri eylemde, mağduriyetlerini dile getirdi. Çok sayıda işçinin ve ailelerinin katıldığı eylemde, “İşimize dönmek istiyoruz” pankartları açıldı.

Sorunlarına bir çözüm üretilmezse, eylemlerinin ilerleyen günlerde yineleneceğini belirten eylemciler, tepkilerini gösterdikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Eylemde okunan açıklama dikkat çekilen noktalar ise şöyle:

Kuzeydeki yönetim Covid19 salgınıyla birlikte bir gecede kapılara karantina uygulama koymak suretiyle bizlere kapalı duruma getirdi. Hiçbir hazırlığımız olmadan, maaşlarımızı alamadan bizi evlerimize hapsettiniz. Tam 2 aydır haliniz nedir diye sormadınız. Sizlere ilk günlerden ulaşmaya çalıştık fakat bunda kısmi başarılı olduk.

Kuzeydeki birçok yetkili ile görüşmeler yapıldı ve çeşitli taleplerde bulunuldu.

  • hayatımızı idame edebilmek için bankalardan uzun süreli düşük faizli kredi talebimiz olmuştur ve hiçbir çalışma yapılmamıştır.
  • olası açılımlarda kapılarda işçilere öncelik tanınmasını istedik ki ilerleyen günlerde açıklanan 4 aşamalı açılımların hiçbir yerinde konumuz geçmemiştir. Burda da görmezden gelindik.
  • çalışma bakanının istediği listeyi de kendisine ilettik. 7 Nisanda kendisine verdiğimiz listeyi 1 hafta önce verdiler diye bahsetmektedir. Bunun yanında 51 kişilik listeden de 1500 kişi olarak bahsetmektedir. Ve bu 1500 kişiye bekarlara 900; evlilere 1200 TL vermeyi bakanlar kuruluna sunacağını söylemektedir.
  • geç kaldınız. Bu 2 ay birçoğumuzu borç batağına saplamıştır ki bu vermeyi önereceğiniz para bizi kurtaramaz. Bizim istediğimiz para değil. Biz işimize gitmek istiyoruz çünkü işimizi kaybediyoruz. Gerek herhangi bir bakan, gerekse bakanlar kurulu bizleri yok sayıyor, görmezden geliyor.
  • Sn Başbakanla görüşmek istedik. Müsait değilmiş. bizi müsteşarına devretmiştir. Doğal olarak o toplantıdan da hiçbir sonuç çıkmadı.
  • KIBRIS hükümetine de sesleniyoruz. Bizler işlerimize gitmek istiyoruz. Kapıların açık olduğu açıklamaları bizlerin işimize gidebilir olduğu anlamına gelmez. Bizler işlerimize dönmek istiyoruz. Bize geçişlerdeki karantina olayını yumuşatacak başka önlemler uygulayın. Bir adada yaşamaktayık ve 1 aya yakın bir süredir kuzeyde pozitif vaka görülmemiş olup hastamız da kalmamıştır. Kuzeye dışardan girişler durdurulmuş olup istisnai durumlarda 14+7 karantina sistemi uygulanmaktadır. Bizlere kapılarda test yapın. 1500-2000 test yapmak sizin için zor olmamalı. Gerekirse test ücretini biz karşılayalım. Temiz olanlar karantinaya girmeden işlerine dönebilsin. Biz işlerimizi, işverenlerimiz de yıllarca beraber çalıştıkları kalifiye elemanlarını kaybetmek üzereyiz.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir