ANA SAYFA / HABERLER / Geçişleri engelleyen kuzeydeki yönetim

Geçişleri engelleyen kuzeydeki yönetim

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, güney Kıbrıs’ta çalışan Kıbrıslı Türkler konusunda açıklama yaptı.

Alithia gazetesinin “Kontrol Noktalarını Biz Kapatmadık – Hükümet Kıbrıslı Türklerin İtirazlarına Yanıt Veriyor” başlıklı haberine göre, hükümetin, güney Kıbrıs’taki işletmelerde çalışan Kıbrıslı Türk çalışanların işlerine gidebilmeleri için gerekli koşulların oluşması durumunda, koronavirüsün yayılmasının önlenmesi ile sağlık tedbirleri konusunu ele alacağını söyleyen Kusios, tüm kontrol noktalarından geçişleri yasaklayanın Kıbrıs Türk tarafı olduğunu belirtti.

Konunun şu an hüküm süren koşullardan ötürü ele alınmadığını dile getiren Kusios, Kıbrıslı Türk çalışanların güney Kıbrıs’taki işlerine gidebilme olanakları olması durumunda, bazı kararlar almak için konuyu ele alacaklarını belirtti.

Kusios “ancak ben sağlık ve koronavirüsün yayılmasının önlenmesi konusunun dışında başka bir konu görmüyorum” ifadesini kullandı.

Hükümetin 4 geçiş noktasının işleyişini askıya aldığını, diğer 5 noktasının ise açık kaldığını ifade eden Kusios, Kıbrıs Türk tarafının ise bütün noktalardan geçişleri yasakladığını ve yasaklamalara diplomatlar ile BM’nin de dahil olduğunu ifade etti.

Kusios sözlerini kısaca şöyle sürdürdü:

“(Kıbrıs Türk tarafınca) geçişlere izin verecek olan koşullar oluştuğu zaman, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından da benzer kararlar alınacaktır. Sağlık Bakanlığının, koronavirüsün yayılmasıyla ilgili kısıtlayıcı önlemler alınması konusunda bazı görüşlere sahip olması muhtemeldir. Ancak bu aşamada, konu anlayacağınız üzere tartışılamaz, çünkü diğer taraf tüm geçiş noktalarından geçişleri engelledi.”

Çalışma Bakanlığının planlarına dahil edilen Kıbrıslı Türk çalışanlara ödeneklerinin verilmesi konusunda ise Kusios, güney Kıbrıs’taki bankalarda hesapları olan kişilere paralarının yatırıldığını dile getirdi.

Kusios, hesabı olmayan kişiler içinse çek çıkarıldığını ve bunların Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla gönderildiğini belirtti.

Bahse konu Kıbrıslı Türk çalışanların işlerine gidememeleri ve işten çıkarılmaları olasılığı konusundaki bir soruya ise Kusios, Çalışma Bakanlığı planları kapsamında oldukları sürece, bu kişilerin işten çıkarılamayacağını söyledi.

KONTROL NOKTALARI NE ZAMAN AÇILACAK?

Kontrol noktalarının ne zaman açılacağının kendisine sorulması üzerine ise Kusios, hükümetin dört geçiş noktasının faaliyetlerini askıya aldığını ve beş geçiş noktasının açık olduğunu addettiğini iddia etti.

Kusios sözlerinin devamında “diğer taraf tüm geçiş noktalarını kapadı” diyerek, geçiş noktalarının tümünün açık olduğu koronavirüs salgınıyla ilgili önlemlerin öncesindeki düzene ne zaman geri dönülebileceği konusundaki bir soruya ise “bunu kimsenin öngöremeyeceği” yanıtını verdi.

Bunun koronavirüs salgını gelişmeleriyle tam anlamıyla iç içe geçmiş olduğunu dile getiren Kusios, koronavirüsü salgınının meydana getirdiği problemlerin haricinde, hükümet açısından tüm geçiş noktalarının yeniden faaliyete geçmemesi için herhangi bir sebep olmadığını sözlerine ekledi.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir