ANA SAYFA / #REDDET / Fırat Rezan – 3 Genç Devrimci

Fırat Rezan – 3 Genç Devrimci

Her şeyden önce Deniz, Yusuf, Hüseyin birer devrimciydi. Genç yaşta mücadeleye atıldılar. Genç yaşta idam edildiler. Onlar olmasaydı belki de ben de devrimci olacak ilhamı bulamayacaktım. Bu satırlar hiçbir zaman yazılmayacaktı. Okur bunların bilincinde olsun.

Deniz Gezmiş, Ankara doğumlu. Lisede devrimci düşünce ile tanışmış derler. Sonra İstanbul Üniversitesi’ni kazanınca bu düşünceleri pekişti ve Türkiye İşçi Partisi’ne katıldı. Deniz hakkında hatırladığım ilk anılarımdan biri onun yeğenimin odasında fotoğrafının asılı olduğunu görmemdir. Altında son mektubu bulunan, büyük bir resim. Hatırla Sevgili dizisinde Deniz görüneceğinde yine aynı yeğenim bizde kalıyordu. Bütün aile Deniz’i görmek için salona toplanmıştı. İşte böyle bir heyecandır Deniz. Bizim Deniz’e duyduğumuz heyecanı Deniz de devrimciliğe duyar tabi. TİP’in yanlış siyaseti onu devrimci bir kopuşa sevk eder. Yoldaşları ile bir kopuş yaşar. Yoldaşları ile Devrimci Öğrenci Birliği’ni kurarlar ilk başta. Onun yoldaşları arasında, 6 Mayıs sabahı beraber ölüme yürüdüğü iki kişi vardır.

Hüseyin İnan, Sivas doğumlu ve Kürt asıllı. ODTÜ’ye girer ve birçok eyleme katılır. İnan ÖDTÜ’de yoldaşlarıyla ilk çekirdeğini kurdukları Türkiye Halk Kurtuluş Örgütü (THKO)’nun teorik önderiydi. Türkiye Devrimi’nin Yolu broşürü THKO’nun tek teorik materyali olarak onun zihninin bir ürünüdür. Filistin’e gerilla eğitimi almaya gider ve dönüşte tutuklanır. İçişleri Bakanlığı “onlara eğitim veren El-Fetih milliyetçi bir örgüttür” şeklinde fikir belirtince serbest kalır ve mücadelesini sürdürür.

Yusuf Aslan, Yozgat doğumlu. ODTÜ’lüdür. DEV-GENÇ içerisinde başlayan mücadelesi Filistin’de devam eder. Sonra o da THKO’nun kuruluşuna katılır. İdam cezası verilirken Deniz’in yanında duran yoldaşıdır. Deniz ile yakalanan da odur.

Bu üç büyük devrimci THKO’nun ilk eylemlerinde yer alırlar. Banka soygunları, asker kaçırmalar… diye uzar bu liste. Sonra kıra gitmeye karar verirler. Hedef Nurhak’dır. Silahlı mücadele oradan başlayacaktır. Maalesef yoldaşları çıkabilmesine rağmen Deniz, Yusuf, Hüseyin yakalanır. Yusuf yaralı ele geçirilir. Yargılanırlar. Davalarında 18 idam çıkar. Fakat sonunda çoğu hapis cezasına çevrilir. Deniz, Yusuf, Hüseyin hariç…

Deniz Rodrigo’nun gitar konçertosunu dinlemek istediğini söyler idamında. Bir sigara yakacaktır ve kendi devirecektir sehpasını. Belki de dinleyememiştir o konçertoyu ama ne Yusuf’un, ne Hüseyin’in, ne de Deniz’in sesi titredi son sözlerini haykırırken idam sehpasında.

Daha yazmadığım onlarca şey var 3 büyük devrimci hakkında. Zaten her şeyi yazacak olsak kitap çıkar. Kitap demişken, “Darağacında 3 Fidan” çoğu ailenin evinde bulunur Kıbrıs’ta. Okuyun derim. Okursanız ne kadar büyük devrimciler olduklarını benim 3 satırlık yazımdan anlayacağınızdan çok daha rahat anlarsınız. Bir de Rodrigo’nun gitar konçertosunu dinlemeyi ihmal etmeyin. Deniz ile anılır artık o konçerto. Kavgamızın da Deniz ile anıldığı gibi.

Mücadelemizde yaşayacaklar…

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir