ANA SAYFA / HABERLER / KTÖS ve KTOEÖS gerekli testler yapılmadan işbaşı yapmıyor

KTÖS ve KTOEÖS gerekli testler yapılmadan işbaşı yapmıyor

KTÖS ve KTOEÖS okul idarecilerinin ve çalışanlarının işbaşı yapmaları yönünde alınan karara, test yapılana kadar uymamama kararı aldı ve eylem başlattı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), 4 Mayıs tarihinde genelge ile test yapılmadan okullarda göreve çağrılan yöneticilerin okul çalışanları ile birlikte test yapılıncaya kadar okul mesai saatleri içerisinde okula gitmeyip eylemde olacaklarını duyururken, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ise “okul idarecilerine test yapılmadan, gerekli sağlık tedbir ve koşulları sağlanmadan, sağlığı tehlikeye atarak hazırlanan genelgeye” uymama çağrısı yaptı.

KTÖS tarafından Genel Sekreter Şenel Elcil imzasıyla yapılan açıklamada “hekim örgütlerinin ve bilimsel çevrelerin tüm uyarılarına rağmen alelacele böyle bir açılıma gidilmesinin temel nedeni tamamı ile ekonomik sebeplere bağlı olup, alınan bu karar siyasidir.” denildi.

KTÖS, hükümet kapalı işyerlerine ve emekçilere 1500 TL’yi vermemek için bu kararı ürettiğini vurguladığı açıklamada “Eğitim Bakanlığı’nın okulları açmak istemesinin temel nedeni başta kolej giriş sınavı olmak üzere yarışmacı sınavları yapmak ve açılan işyerlerine giden velilerin çocuklarını okullarda tutmaktır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklama şu ifadelerde devam etti:

“Hiçbir bilimsel veriye dayanmadan, uzmanları ve hekimleri dışlayarak önlem almadan okulları açmayı reddediyoruz. Bu çerçevede ilk aşama olarak okul çalışanları ve okul yöneticilerimize test yapılmasını, okulların genel dezenfektasyonunu ve okulların ihtiyacı olan genel temizlik malzemelerinin okullara acilen gönderilmesini talep ediyoruz. Bununla birlikte 4 Mayıs tarihinde genelge ile test yapılmadan okullarda göreve çağrılan yöneticilerimizin okul çalışanları ile birlikte test yapılıncaya kadar okul mesai saatleri içerisinde okula gitmeyip eylemde olacaklarını tüm kamuoyuna duyururuz.”

KTOEÖS ise yaptığı açıklamada genelgeyle okul idarecilerine 4 Mayıs günü ve 15 Mayıs`a kadar bakanlığın gerekli gördüğü günlerde okulda görev yapmak üzere çağrı yapıldığını kaydedilerek, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na, okul çalışanlarıyla yöneticilerine test yapılıp yapılmadığını ve okullarda salgının yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı soruldu.

“Böyle bir ortamda okul açıp göreve çağırmak insan hayatını tehlikeye atmak demektir” denilen açıklamada, “okul idarecilerine test yapılmadan, gerekli sağlık tedbir ve koşulları sağlanmadan, sağlığı tehlikeye atarak hazırlanan bu genelgeye uymama çağrısı” yapıldı.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir