ANA SAYFA / DÜNYA / Koronavirüs milyarderlere yaradı

Koronavirüs milyarderlere yaradı

ABD’de ‘milyarderler’ salgını fırsata çevirdi. Servetleri yaklaşık 3,3 trilyon dolara ulaştı.

Koronavirüs salgınını işçi ve emekçiler için “felakete” dönüştüren milyarderler, kendileri fırsatı kaçırmyarak daha da zenginleşti. Koronavirüs salgını sırasında ABD’li kapitalistler servetlerini 282 milyar dolar arttırdılar. Institute for Policy Studies’in yaptığı araştırmaya göre, 1 Ocak 2020 ve 10 Nisan 2020 tarihleri arasında Jeff Bezos, Elon Musk, MacKenzie Bezos, Eric Yuan, Steve Ballmer, John Albert Sobrato, Joshua Harris ve Rocco Commisso’ın her biri 1 milyar doların üzerinde gelir elde etti. 

Milyonlar işini kaybetti, milyarderler kazandı

Araştırmada 18 Mart ve 10 Nisan 2020 arasında ABD’de işsizlik oranının yüzde 15’e yükseldiği ve 22 milyondan fazla insanın işini kaybettiği açıklandı. Aynı üç haftada servetlerini yüzde 10 arttıran ABD’li kapitalistlerin kayıtlı serveti yaklaşık 3,3 trilyon dolara ulaştı.

Amazon’un kurucusu ve dünyanın en zengini kabul edilen Jeff Bezos, Amazon hisselerinde 4 milyar dolarlık değerin üzerinde satış gerçekleştirdi. Vergilerin ardından da 3,1 milyar dolar kazanan Bezos, bu yıl 15 Nisan itibarıyla servetine net 25 milyar dolar kattı. 3 buçuk ayda elde edilen bu 25 milyar dolar, 86 ülkenin yıllık ulusal gelirinden fazla. 

Öte yandan, Zoom’un CEO’su ve kurucusu Eric Yuan’ın servetinin 2,58 milyar dolar arttığı ifade edildi.

Zenginlerin vergileri düşürüldü Rapora göre, “pandemiyi fırsata çevirenler” ABD’deki eşitsizlik sorununun yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Zira 1980’lerden bu yana, milyarderlerin ödediği vergilerin yüzde 79 düştüğü belirtiliyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir