ANA SAYFA / HABERLER / Koronavirüz tedbirlerinin adım adım açılması planlanıyor

Koronavirüz tedbirlerinin adım adım açılması planlanıyor

Kıbrıs’ın her iki kesiminde de yeni tip koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla getirilen kısıtlamaların 4 Mayıs Pazartesi gününden itibaren adım adım kaldırılması planlanıyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu dün toplanarak, büyük oranda uzmanlar grubu tarafından belirlenen kısıtlamaların gevşetilme sırası ve prosedürünü netleştirdi.

Fileleftheros’un “İyimserliği Yeniden Başlatmak… Temmuz’a Kadar Adım Adım Normale Dönüş-Perakende Piyasada Endişe… Kararnameler ‘Katı Tavsiyeler’ Olmaya Başlıyor” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği habere göre büyük ölçüde uzmanlar tarafından belirlenen kısıtlamaların kademeli olarak kaldırması prosedürünün, beklenmedik bir epidemiyolojik durum olmazsa, Temmuz ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

Gazete uzmanların, önümüzdeki hafta itibarıyla cereyan edeceklere dair verdiği işaretlere dayanarak sokağa çıkma kısıtlamasında çok da hissedilir bir gevşeme olmayacağını, kişilere günde bir kez yerine birkaç kez sokağa çıkma izni verileceğini ve parklar, kaldırımlar ve bisiklet yollarında gezme hakkı tanınacağını yazdı.

Epidemiyolojik olanaklar elverirse Mayıs ortalarında lise üçüncü sınıf öğrencileri ile anaokulu/kreş öğrencilerinin sınıflarına, sporcuların da eğitimlerine döneceğine işaret edilen haberde, gerek uzmanların gerek siyasilerin, herkesin koruyucu önlemlere harfiyen uyması gereğine dikkat çektiği kaydedildi.

Habere göre bu maksatla, kaldırılacak her kısıtlama için uyulması gereken kurallar da ilan edilecek. Kişilerin market, banka ve benzeri toplu yerlerde maske takmaları zorunlu olacak.

Gazete haberin devamında, 4 Mayıs’ta başlayacak ve en azından Temmuz ayına kadar sürmesi beklenen kısıtlamaların kaldırılması prosedürün ilk aşaması için öngörülen planlan ile ilgili olarak çeşitli bilgiler paylaştı.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir