ANA SAYFA / HABERLER / İbrahim Gökçek’in babası: Oğlum yaşamak istiyor

İbrahim Gökçek’in babası: Oğlum yaşamak istiyor

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in sağlık durumu kötüye gidiyor. Baba Ahmet Gökçek, “Oğlum yaşamak istiyor” diyerek kamuoyundan destek istiyor.

Ölüm orucu direnişinin 317. gününde olan İbrahim Gökçek  yaşamak istediğini, eyleme ölmek için girmediğini, taleplerinin karşılanması için girdiğini ifade etmişti. 

İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek de aynı şeyi söyluyor. Hacı Bişkin’in Gazete Duvar’da yer alan haberine göre Ahmet Gökçek, kamuoyuna çağrı yaparken, “Oğlum yaşamak istiyor, açlık grevine ses verin” dedi.

İbrahim’in Gökçek’in babası Ahmet Gökçek, ölüm orucu eylemindeki Mustafa Koçak ve Helin Bölek’in yaşamlarını yitirmesinin oğlunu çok etkilediğini söyledi. Baba Gökçek oğlunun sağlık durumuyla ilgili olarak “İbrahim tam 315 gündür açlık grevinde. Gün geçtikçe kayıpları oluyor. Durumu kritik. Zihinsel olarak çok güçlü ve direnci yerinde. Günceli takip edebiliyor, bizimle konuşabiliyor. Dostlarını kaybettiğinde çok etkilendi ama mücadelesine dirençle devam ediyor” diye konuştu.

‘İbrahim yaşamak istiyor’

Oğluna destek verdiğini söyleyen Baba Gökçek, şunları söyledi:

“Ailesi olarak İbrahim’in hep yanında olduk, yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü hiç yanlış bir şey yapmadı. Onlar halkın sanatını yapmaya çalıştılar. Bunu yapmak istiyorlar. Ama siyasi iktidar o halkın sanatçılarına kin besleyerek onları bugünlere getirdi. Durup dururken sahnede 500 bin kişiye sana veren çocukları terör listelerine koydular. Çocuklar da bunların kalkması için mücadele etmek istediler. Çünkü yapacak başka hiçbir şeyleri kalmadı. Helin, Mustafa İbrahim ölmeyi düşünmedi. İbrahim yaşamak istiyor. Halkın türkülerini söylemek istiyor. Biz de anne ve babası olarak onun arkasındayız.”

Baba Gökçek’in kamuoyuna da bir çağrısı var:

“İnsanların bir gün de olsa bu açlığa ortak olmasını istiyoruz. Açlığın ne demek olduğunu o zaman daha iyi anlayacaklar. Bu çocukların yürüttüğü mücadelenin parçası olsunlar. Çocuklarımızın sesi olsunlar. Bir insanın sahneye çıkmasına müsaade edilmesi su içmesi, nefes alması kadar önemli. Bu talepler işte bu kadar makul taleplerdir. Sahnede milyonların gözü önünde türküler söyleyen insanların isimlerini nasıl olur da terör listelerine koyabiliyorlar! Bu mücadele bütün insanlar için. Bu mücadele aynı zamanda sanat camiası için. Mutlaka yapılacak bir şeyler vardır. İbrahim’in sesine ses versinler.”

İki avukat ölüm orucunda

Cezaevinde bulunan Halkın Hukuk Bürosu avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal da 5 Şubat tarihinde başlattıkları açlık grevi eylemlerini 5 Nisan itibarıyla ölüm orucuna çevirdi. İki avukatın da ortak talebi adil yargılanma.

Grup Yorum’un talepleri

Yaşamını yitiren Mustafa Koçak, yeniden adil bir şekilde yargılanmak için aylarca sesini duyurmaya çalıştı. Ancak Koçak, ölüm orucunun 297’nci gününde yaşamını yitirdi. Grup Yorum üyesi Helin Bölek ise ölüm orucunun 288’inci gününde yaşamını yitirmişti.

Grup Yorum’un talepleri ise şöyle:

– Sürekli baskına uğrayan, terörize edilmeye çalışılan ve Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İdil Kültür Merkezi’ne yapılan baskınlar son bulsun.

– Grup Yorum üyeleri terör listelerinden çıkarılsın.

– İki yılı aşkın süredir neredeyse tüm konserleri yasaklanan Grup Yorum üzerindeki konser yasakları kaldırılsın.

– Grup Yorum üyelerine açılan davalar düşürülsün.

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir