ANA SAYFA / DÜNYA / Havayolu şirketlerinde binlerce işçi kıyımı yaşanıyor

Havayolu şirketlerinde binlerce işçi kıyımı yaşanıyor

İngiliz havayolları British Airways ve İskandinav Hava Yolları şirketleri aldıkları devlet desteklerine rağmen binlerce çalışanını işten durduruyor.

İngiliz havayolları British Airways 12 bin kişiyi işten çıkarıyor

British Airways’in sahibi olan İspanyol şirketler grubu IAG’den yapılan açıklamada, grup şirketleri içerisinde uygulanacak yeniden yapılandırma kapsamında, British Airways’ten toplam 12 bin kişinin çıkarılmasının planlandığı kaydedildi.

Açıklamada, IAG’nin geçen yılın ilk çeyreğinde 123 milyon euro faaliyet karı kaydettiği, bu yılın çeyreğinde ise 535 milyon euro zarar ettiği bildirildi.

Covid-19 salgınında etkilenen yolcu talebinin, tekrar 2019’daki seviyelere ulaşılabilmesinin birkaç yıl sürebileceği belirtildi.

Yaklaşık 45 bin kişiyi istihdam eden British Airways, daha önce İngiliz hükümetinin maaş destek programından yararlanarak 22 bin 626 çalışanını izine çıkarmıştı.

IAG bünyesinde British Airways, Iberia, Aer Lingus, Aer Lingus Regional, Iberia Regional, Iberia Express, BA CityFlyer gibi hava yolu şirketleri bulunuyor.

İskandinav Hava Yolları da 5 bin işçi çıkaracak

Bir diğer havayolu şirketi olan İskandinav Hava Yolları’ndan (SAS) da, İsveç ve Danimarka Hükümetleri’nin desteğine rağmen 5 bin kişiyi işten çıkarma kararı aldı.

Reuters’ta yer alan habere göre İskandinav Hava Yolları’ndan (SAS) yaklaşık 5 bin kişi işten çıkartılacak. Bu sayı, toplam iş gücünün yüzde 40’ına denk geliyor.

‘Eski haline dönmesi yıllar alacak’

SAS, Mart ayının ortalarında çalışanlarının yüzde 90’ını ücretsiz izne çıkarmıştı. İşine son verilecek 1900 işçinin İsveç, 1700 işçinin Danimarka ve 1300 işçinin Norveç’teki ofisten çıkarılması bekleniyor. Şirket, bu sayıyı daha düşük tutmak adına sendikalar ve hissedarlarla görüşmeler olabileceğini kaydetti. SAS’ın açıklamasında kararın gerekçesi olarak, “Mevcut kısıtlamalar nedeniyle bizim için önemli olan yaz sezonunda kısıtlı bir faaliyet bekliyoruz. Hava yolu taşımacılığının salgın öncesi seviyeye dönmesi yıllar alacak” denildi.

275 milyon Avro kredi almıştı

SAS CEO’su Rickard Gustafson ise İsveç haber ajansı TT’ye konuşarak, “Hükümetlerden destek aldık. Örneğin İsveç’in, ücretsiz izne çıkan işçilere destek sağlaması, şirkette binlerce kişinin işini korumasını sağladı. Ancak geleceğe bakmamız ve salgın nedeniyle düşen talebe hazırlanmamız gerek. Corona virüsü tüm dünyada ama özellikle de hava yolu endüstrisinde büyük bir krize yol açtı” dedi.

17 Mart’ta şirketin iki büyük ortağı İsveç ve Danimarka Hükümetleri, SAS’a 275 milyon Euro kredi sağlanacağını duyurmuştu. SAS, şu anda sadece Norveç ve İsveç’te sınırlı sayıda yerel uçuş yapıyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir