ANA SAYFA / HABERLER / Güneyde çalışan Kıbrıslı Türk emekçilerin sorunları ele alınıyor

Güneyde çalışan Kıbrıslı Türk emekçilerin sorunları ele alınıyor

Güney Kıbrıs’ta çalışan ve Korona virüs salgını sebebiyle sınır kapılarının kapanmasıyla işe gidemeyen bin 525 Kıbrıslı Türk için çözüm yolları aranıyor.

Politis gazetesi “Ödeneklerini Kaybetmiyorlar – Mektup Sonrasında Kıbrıslı Türk Çalışanlar İçin Çözüm Aranıyor” başlıkları altında verdiği haberinde, işlerine gidemeyen Kıbrıslı Türklerin, Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’ya gönderdikleri mektuplar sonrasında, sorunun çözüm yollarının arandığını yazdı.
Güney Kıbrıs’ta çalışan bin 525 Kıbrıslı Türk’ün Anastasiadis ve Akıncı’ya mektup göndererek, 4 Mayıs sonrasında bazı kısıtlamaların kaldırılması durumunda, Güney Kıbrıs’taki işlerine gitmelerine izin verilmesi talebinde bulunduklarını hatırlatan gazete, Kıbrıslı Türklerin söz konusu mektupta ayrıca, kısıtlayıcı önlemler sebebiyle hükümet tarafından verilen ödeneklere erişimlerinin olmadığını da dile getirdiklerini yazdı.

Gazete, liderlerin şu anki mevcut aşamada, bu Kıbrıslı Türklerin alma hakları bulunan ödeneklere erişimlerinin sağlanmasına odaklandıklarını belirterek, başvuruda bulunan ve hak sahibi olan Kıbrıslı Türklerin ödeneklerinin, güney Kıbrıs’taki bankalarda bulunan hesaplarına yatırılacağını vurguladı.
Banka hesaplarına erişebilmek adına kredi kartı veya banka kartına sahip olmayan Kıbrıslı Türkler için ise, kartlar basılarak, BM aracılığıyla gönderilme düşüncesinin bulunduğunu yazan gazete, Çalışma Bakanlığı’nın ise koşulları araştırarak, gerekmesi halinde harekete geçeceğini de belirtti.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir