ANA SAYFA / HABERLER / Aile içi şiddet güney Kıbrıs’ta da arttı

Aile içi şiddet güney Kıbrıs’ta da arttı

Güney Kıbrıs’ta, korona virüs salgınının kontrol altına alınmasıyla ilgili kısıtlayıcı tedbirlerin, tüm dünyada olduğu gibi aile içi şiddet artışını beraberinde getirdiği belirtildi.

Aile içi şiddet olaylarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artış yaşandığını yazan Alithia gazetesi, günde 10 aile içi şiddet olayı gerçekleştiğini belirtti.

Geçtiğimiz Mart ayında, aile içi şiddet konusunda meydana getirilen yardım hattının 2 bin 75 çağrı aldığını kaydeden gazete, 23 günlük süre içerisinde, sığınma evlerine giriş için de 15 talep geldiğini belirtti.

13 Mart-13 Nisan arası dönemde 245 aile içi şiddet şikayetinde bulunulduğunu yazan gazete, bu rakamın geçen yılın aynı döneminde ise 233 olduğunu ekledi.

Politis gazetesinde yer alan anket

Öte yandan Politis gazetesi hesabına gerçekleştirilen ve bugün ikinci kısmı yayımlanan anketin sonuçlarına göre ise, gerek korona virüs salgınının kendisi, gerekse salgının önlenmesine ilişkin alınan önlemlerin, Kıbrıslı Rumlar arasında yoğun olumsuz duygular yaşanmasına neden olduğu belirtildi.
Alınan önlemlerin vatandaşlarda genel olarak kaygı ve şaşkınlığa neden olduğunu yazan gazete, ankete katılanların yüzde 74’ünde endişe, yüzde 37’sinde stres, yüzde 34’ünde asabiyet, yüzde 28’inde ise üzüntü duygusu yaşandığını ekledi.

BM: Aile içi şiddet vakaları yüzde 20 artacak

Bir başka haberde ise BM Nüfus Fonu’nun, korona virüsü salgınına karşı uygulanan karantina kısıtlamaları süresince ev içi şiddetin yüzde 20 oranında artacağı öngörüsünde bulunduğu belirtildi. Buna göre kısıtlamaların devam ettiği her üç ay içinde, aile içi şiddet vakalarına 15 milyon yeni vaka ekleneceği tahmin ediliyor.

Birleşmiş Millletler Nüfus Fonu (UNFPA), korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında alınan karantina önlemleri nedeniyle, bu yıl içinde aile içi şiddete en az 15 milyon vaka daha ekleneceğini duyurdu. UNFPA raporunda, bu yıl içinde on milyonlarca kadının doğum kontrol ürünlerine erişemeyeceği ve milyonlarca kadının da ‘sünnet’e maruz bırakılacağı kaydedildi.

UNFPA, Johns Hospinks Üniversitesi, Victoria Üniversitesi ve Avenir Helath isimli yardım kuruluşu ortaklığında yapılan araştırmada BM üyesi 193 ülkede, üç aylık karantina önlemleri süresince şiddet eylemlerinin yüzde 20 oranında artacağı öngörülüyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir