ANA SAYFA / DÜNYA / İsveç’te kemer sıkma politikaları yaşlıların ölümlerine neden oldu

İsveç’te kemer sıkma politikaları yaşlıların ölümlerine neden oldu

Kovid-19 salgınından İsveç’te en fazla yaşlılar zarar gördü. Huzurevlerinde salgın ve ölümler oldukça yaygın. Bu alana ayrılan bütçelerde sürekli kesintiler yapılmasının etkili olduğu tartışılıyor.

İsveç’te “Aile Hekimleri” adlı örgütlenmenin başkent Stockholm’deki 2 huzurevinde yaptığı Kovid-19 testlerinin sonuçları, hiçbir belirti göstermedikleri halde her üç yaşlıdan birinin hastalığa yakalandığını gösterdi. Örgüt, aynı şeylerin diğer huzurevlerinde de olmasından kaygı duyduğunu belirtti.

Arena Ide adlı düşünce kuruluşunun yaptığı araştırma ise son 20 yıl içinde yaşlı bakımı alanında uygulanan kemer sıkma ve tasarruf politikalarından yaşlıların çok zarar gördüğünü gösterdi.

Arena Ide’nin 7 milyon insanın yaşadığı 155 belediyeyi kapsayan araştırması koronavirüsün yaygınlaşmasından daha önce yaşlı bakımının kötüleştiğini ve sürdürülemez hale geldiğini gözler önüne serdi.

BELEDİYELERİN YÜZDE 96’SI KAYNAK AZALTTI

Araştırma sonuçları sadece son 20 yılda değil koronavirüsünün yaygınlaştığı 2020 yılında bile belediyelerin yüzde 96’sının yaşlı bakımı için bütçeden ayırdığı kaynağın azaldığını gösterdi.

Belediyeler ve İl Meclisleri Birliği SKR’nin yayımladığı istatistikler de belediyelerin yaşlılar bakımı için bütçeden ayırdıkları payın giderek düştüğünü ortaya koydu. 2002 yılında belediyeler, yaşlılar bakımı için bütçelerinin yüzde 21,4’ünü kullanılırken bu oran 2018 yılında yüzde 18,4’e geriledi. Buna karşın belediyelerin hizmet vermek zorunda kaldıları yaşlıların sayıları arttı.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir