ANA SAYFA / HABERLER / Güneyin Emekçileri Grubu’ndan “KKTC cumhurbaşkanı ve hükümet”e çağrı

Güneyin Emekçileri Grubu’ndan “KKTC cumhurbaşkanı ve hükümet”e çağrı

Güney Kıbrıs’ta çalışan emekçilerin oluşturduğu grup TC’nin alt yönetimi olan kuzeydeki makamlara çağrıda bulundu.

Grup çağrısında “Bizler 1525 kayıtlı ve sayısı belli olmayan kayıtsız Güney Kıbrıs’ta çalışan insanlarız.” denilen çağrıda 14 Mart’tan itibaren Covid 19 tedbirleri kapsamında geçiş kapılarının da kapatılmış olduğu hatırlatılarak güneyde çalışan emekçilerin işlerine gidemedikleri belirtildi.

Kuzeyde hiçbir gelirinin ve sosyal güvencelerinin bulunmamakla birlikte, ellerinde olanı da çoktan tüketmiş durumda olduklarına dikkat çeken emekçiler, birçoğunun 14 Mart tarihine kadar olan çalışmışlıklarını dahi alamadığını vurguladılar.

Açıklamada ayrıca güneydeki sigorta kurumundan gelecek olan covid19’la ilgili yardım paralarının da bir türlü gelemediği belirtilerek “Kıbrıs’ın her iki tarafında da Mayıs ayı itibariyle hükümetlerin işyerlerine yavaş yavaş açılım yapma çabasında olduğu, fakat geçiş kapılarını karşılıklı geçişlere açmayı uzun bir süre düşünmediği açık bir şekilde görülmektedir. Bu durum bizler için felaket olur.” denilerek
Covid19 vaka sayısının her iki tarafta da gözle görülür bir düşüşte ve durma seviyesinde olduğunu sevinerek izledikleri aktarıldı.

Grup kuzeydeki makamlara çağrıda bulunarak şunları dile getirdi: “Sizden talebimiz 4 Mayıs’ta açılacak işlerimize gidebilmek için işçilere öncelik verilmesidir. Çünkü yaşamak için paraya ihtiyacımız vardır. işler açılıp da biz işe gidemezsek birçok insan yıllardır çalıştıkları işlerini kaybedecektir, ki bu iş bulmanın imkansıza yakın olduğu bir dönemde kaos yaratır.”

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir