ANA SAYFA / HABERLER / Yerli sermayenin hayalciliği ve gerçeklerin üstünü örtme çabası!

Yerli sermayenin hayalciliği ve gerçeklerin üstünü örtme çabası!

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği “Artık bırakalım bu garip inatlaşmayı… İnanın ülke elden gidiyor” diyerek sermaye sınıfı açısından duyulan endişenin boyutunu ortaya koydu.

Dernek Yönetim Kurulu adına yazılı açıklama yapan Cihangir Özyer, çoğu insanın ülkenin siyaset, bürokrasi, hukuk, iş hayatı, altyapı, ekonomi sisteminden memnun olmadığına dikkat çekti.

Ülkede tüm siyasetçilerin ve bürokratların iyi niyetli, çalışkan, eğitimli ve idealist olduğunu savunan Özyer, “Özetle bizim eğitim eksiğimiz yok. Tüm yetkililerimiz kendi fikir ve idealleri doğrultusunda ülkenin gelişmesi için mücadele ediyorlar. Ama bu sistemde başaramıyorlar. Bu insanların işlerini yapabilmeleri için bir sistem değişikliğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Özyer açıklamasında bahsettiği sistemin temelinde kendisinin temsilcisi olduğu sermaye sınıfının sömürüsüne dayalı üretim ilişkileri olduğunu gizlemeye çalışarak, sorunun parlamenter sistemde olduğu ve çözümün de “başkanlık sistemi”ne geçmekle mümkün olabileceğini iddia etti. Türkiye’de, güney Kıbrıs’ta, ABD’de başkanlık sisteminin olduğunu, yüzde 80 ada ülkesinin de başkanlık sistemiyle yürütüldüğünü ifade eden ancak bu ülkelerde de kapitalist üretim ilişkilerinden kaynaklı yıkıcı bir ekonomik krizin yaşandığını unutturmaya çalışan Özyer, ülkedeki herkesin artık çocukları, torunları için sesini çıkarmasını istedi. Ancak çocuklar, torunlar yani gelecek için ses çıkarmanın tek bir yolu bulunuyor, o da sömürüye dayalı bu sistemi tarihin çöplüğüne göndermekten geçiyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir