ANA SAYFA / HABERLER / İşçiler tezgahlarda dip dibe çalışıyor, her 5 işçiden 1’inin yakın çevresinde vaka var

İşçiler tezgahlarda dip dibe çalışıyor, her 5 işçiden 1’inin yakın çevresinde vaka var

Birleşik Metal-İş metal sektöründe Covid-19 salgınıyla ilgili ikinci araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Buna göre işçiler tezgahlarda birbirleriyle 2 metreden az mesafede çalışmak zorunda kalıyor. Her 5 işçiden 1’inin yakın çevresinde tanı konulmuş bir kişi var.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası metal sektöründe Covid-19 salgınına dair yaptığı ikinci araştırmanın sonuçlarını yayımladı.

Rapora göre işçiler tezgahta dip dibe çalışmak zorunda kalıyor. Her 5 işçiden birinin yakın çevresinde Covid-19 tanısı konulmuş kişinin olduğu ortaya çıktı. İşçiler arasında ücretli izin talebi yüzde 92 oranındayken, işçilerin yüzde 86’sı özel sağlık kuruluşlarının kamulaştırılması gerektiğini düşünüyor. Araştırmaya katılan işçilerin yüzde 88’i salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi taraftarı. Bu oran Mart ayında yapılan araştırmada yüzde 68 düzeyindeydi.

İşçilerin yüzde 85’i iş arkadaşıyla 2 metreden az mesafede çalışıyor

Araştırma kapsamındaki işçilerin yüzde 61’i Mart 2020’de “İşyerinizde üretim sürecinde iş arkadaşlarınızla aranızdaki mesafe ne kadar?” sorusuna 1 metreden az cevabını vermişti. Bu oran Nisan 2020’de alınan tedbirlerle yüzde 37’ye geriledi. Buna karşın işçilerin yüzde 85’i iş arkadaşı ile 2 metreden daha az bir mesafede çalışmakta. İş arkadaşı ile çalışırken arasındaki mesafenin 2 metreden fazla olduğu işçilerin oranı ise sadece yüzde 14.9 oldu. Bu oran Mart 2020’de yüzde 10 idi. Bu durumun işyerlerinde virüsün yayılması açısından riskli bir durum yarattığı vurgulandı.

Araştırma kapsamındaki işçilerin yüzde 21’i yakın çevresinde koronavirüs tanısı konmuş kişi olduğunu söylerken, yüzde 2.8’i virüs nedeni ile karantina altında.

İşçilerin yüzde 87’si kendini işyerinde risk altında hissetmeye devam ediyor

Araştırma kapsamındaki işçilerin yüzde 60’ı işyerinden kaynaklı olarak (işe gidiş-geliş dahil) virüse karşı risk altında olduğunu, yüzde 27’si ise kısmen risk altında olduğunu düşünmekte. Çalıştığı işyerinde kendini virüse karşı risk altında hissetmeyenlerin oranı yüzde 12.7 iken bu oran Mart 2020’de yüzde 6’ydı.

Araştırma çalıştıkları işyerlerinde virüse karşı yeterli tedbir alındığını düşünenlerin oranının yüzde 11’den yüzde 29’a yükseldiğini gösterdi. Kısmen yeterli tedbir alındığını düşünenlerin oranı yüzde 40’tan yüzde 49’a çıkarken yeterli tedbirlerin alınmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 29 oldu. İki veri değerlendirildiğinde işçilerin işyeri temelinde alınan tedbirlerle sorunun çözüleceğine inanmadıkları belirtildi.

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir