ANA SAYFA / HABERLER / İŞAD’ın temennisi, sosyalizmin gerekliliği!

İŞAD’ın temennisi, sosyalizmin gerekliliği!

Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD), mevcut sistemi eleştirerek yeni bir devlet sistemi kurmak gerektiğini belirtti ancak bunun yolunun sosyalist sistemden geçtiğinin farkında olmadığı için çözüm olarak bugünkü milletvekillerinin sorumluluk alması olduğunu savundu.

İŞAD adına Yönetim Kurulu Üyesi Tuygun Töre yaptığı yazılı açıklamada, bugünkü milletvekillerinin tarihi ve önemli sorumluluğu;  “yaşayabilir, adaletli bir devlet sistemi” temellerini atabilme fırsatı bulunduğunu iddia etti.

Ülkede yaşanan pek çok sorunun nedeninin mevcut düzen olduğunu itiraf eden Tuygun Töre, “Bu pandemi virüs sayesinde 50 yıldır kimisi çıkarı için, kimisi korktuğu için, kimisi bana ne dediği için; halı altına süpürdüğümüz ne varsa çarpan etkisiyle karşımıza çıkıyor ve çıkmaya devam edecek” dedi.

Toplumun tüm paydaşlarının ortak bir felsefede buluşması gerektiğini belirten Töre, “Yeni bir devlet sistemine geçmek için bu tarihi fırsatı ve görevi kaçırmayınız. 20-30-50 yıl sonra bizimki gibi adaletten, sağlıktan, eğitimden, tarihinden şikayet edilmeyen yaşayabilir bir devletin temellerini atınız” diyerek bilmeden de olsa sosyalist bir toplumu savunma pozisyonu aldı.

Kapitalist üretim ilişkilerine dayanan ve Türkiye’nin işgali altında oluşturulan alt yönetimin çarpıklıklarını itiraf eden, ancak bunu doğru bir çözümlemeye bağlayamayan yerel sermaye sahiplerinin bu örgütünün söyeleyemediğini bizler söyleyelim: Evet yeni bir devlet sistemine geçmek zorundayız. Gelecekte adalet, sağlık, eğitim gibi konulardan şikayet etmemek ve bunları halkın çıkarları doğrultusunda yaşanabilir kılabilecek tek sistem ise sosyalizm ve ardından komünizmdir. Bu düzeni kurmanın yolu ise, mevcut düzen ile bütünleşmiş olan, dahası bu düzenin ortaya çıkardığı “milletvekilleri”nin sorumluluk alması değil, işçi, emekçilerin örgütlenerek demokratik bir halk iktidarı kurmasıdır. Yaşanmakta olan ekonomik yıkıma uğrayan ve bu salgı ile daha da büyük bir tehdit altına alınan işçi, emekçiler, kendilerine geleceksizlikten başka birşey vaadetmeyen bu düzeni tarihin çöplüğüne göndermek için örgütlenerek harekete geçmek zorundadır.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir