ANA SAYFA / HABERLER / Ülkemizin güneyinde de kuzeyinde de ekonomik kriz kapıda

Ülkemizin güneyinde de kuzeyinde de ekonomik kriz kapıda

Ülkemizin gerek güneyi, gerekse kuzeyi büyük bir ekonomik krizle yüzyüze.

IMF’nin Küresel Finansal İstikrar Raporu’na göre Türkiye’de ekonomik krizin en derin biçimi olan slumpflasyon beklenirken, bunun Türkiye’nin alt yönetimi olan ülkemizin kuzeyinde çok daha şiddetli bir yıkıma yol açması bekleniyor. Diğer yandan güneyde de tüm dünya ile birlikte benzer bir yıkımın yaşanması bekleniyor.

Pandemi nedeniyle bir aydır ekonomik faaliyetlerde uygulanmakta olan kısıtlamanın güney Kıbrıs ekonomisine vurduğu darbenin gün geçtikçe daha net ortaya çıkmaya başladığı, bu darbenin boyutunun uluslararası örgütler ve ekonomistler tarafından rakamlarla ifade edilmeye başladığı bildirildi.

Politis; “Büyük Resesyon… Sağlık Krizinin Ağır Etkisiyle İlgili Öngörüler” başlıklı haberinde, Uluslararası Para Fonu (IMF), ekonomide 2020’de yüzde 6,5 resesyon, 2021’de ise yüzde 5.6’lık güçlü bir iyileşme öngördüğüne ancak öngörülen 5,6’lik iyileşmenin, 2020’deki gerilemeyi kapatmaya yetmeyeceğine dikkat çekti.

Habere göre Kıbrıs Üniversitesi Ekonomik Araştırma Merkezi, Luis Hristofidis imzasıyla yayımladığı analizde çok daha olumsuz bir senaryo çizerek, resesyonun yüzde 16,82’ye (3,7 milyar Euro) dayanabileceğine işaret etti.

TURİST GELİŞLERİNDE BEKLENEN DÜŞÜŞ EN İYİ İHTİMALLE YÜZDE 60

Alithia’ya göre, Turizm Müsteşarı Savvas Perdios, bu yıl ülkeye gelen turist sayısında en iyi ihtimalle yüzde 60 (bir milyon 500 bin kişi) düşüş olacağını, turizmde iyileşmenin ise önümüzdeki iki veya üç yılda beklendiğini açıkladı.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir