ANA SAYFA / DÜNYA / Uluslararası sermaye tedirgin, görülmemiş bir kriz kapıda!

Uluslararası sermaye tedirgin, görülmemiş bir kriz kapıda!

Uluslararası sermayenin önde gelen temsilcilerinden IMF Başkanı Georgieva sermaye sınıfının duyduğu tedirginliği “Büyük Buhran’dan bu yana en kötü ekonomik daralmayı bekliyoruz” sözleri ile dile getirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küresel ekonomik büyümenin bu yıl negatif olacağını belirterek, “Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik daralmayı bekliyoruz.” dedi.

Georgieva, 2020 Bahar Toplantıları öncesi, “Krizle Yüzleşme: Küresel Ekonomi için Öncelikler” başlıklı bir konuşma yaptı.

Kapitalist üretim ilişkilerinden kaynaklanan ve giderek derinleşen ekonomik krizin nedenini tamamen Kovid-19 salgınına bağlayan Georgieva yaşanan durumu sosyal ve ekonomik düzenin tarihte görülmemiş ölçekte bozması şeklinde nitelendirdi.

Georgieva, krizin derinliği ve süresine ilişkin büyük bir belirsizlik olduğunu belirterek, “Küresel büyümenin 2020’de keskin bir şekilde negatif olacağı şimdiden açık. Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik daralmayı bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece 3 ay önce 160’dan fazla üye ülkede kişi başına düşen milli gelirin bu yıl pozitif olması beklenirken bu durumun tersine döndüğünü belirten Georgieva, “170’den fazla ülkenin bu yıl kişi başına düşen gelir büyümesi negatif olacak.” sözleri ile yaşanamakta olan krizin faturasının her zamanki gibi işçi, emekçi halklara ödetileceğinin mesajını verdi.

Georgieva, Afrika, Latin Amerika ve Asya’da gelişmekte olan ve düşük gelirli ülkelerin büyük risk altında olduğunu, bu ülkelerin talep ve arz şokları ile finansal koşullarda sıkılaşmaya maruz kaldığını, bazılarının ise sürdürülemeyen borç yüküyle karşı karşı olduğunu da belirtti. Bu ise kapitalist sistemin devamı koşullarında krizin faturasının en büyük bölümünün bu ülkelere ödetileceği anlamına geliyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir