ANA SAYFA / Anasayfa / Kavazoğlu ve Mişaulis gibi olmak…

Kavazoğlu ve Mişaulis gibi olmak…

Kavazoğlu gibi mücadelede kararalı, Mişaulis gibi kavgada yoldaş olmak gerek!

Kıbrıs işçi sınıfının öncü savaşçıları Kostas Mişaoulis ve Dervis Ali Kavazoğlu’nun TMT faşistleri tarafından öldürüldükleri 11 Nisan 1965 korkunç gününden bu yana 55 yıl geçti. Bu cinayet daha sonra, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk komünistlerinin ve ilericilerinin EOKA ve TMT şövenistleri tarafından öldürülmesinin egemen olduğu ve 1974 darbesi ve işgali ile Kıbrıs’ın tamamen yıkıma uğratılmasına kadar durmadan devam eden suçların toplumlar ararası çatışmalar dizisindeki bir parçası oldu.

Kostas Mişaoulis zengin ve özverili eylemiyle, Kıbrıslı Türk ve Rumların barış içinde bir arada yaşama ve işbirliği hedefine bağlı aktif bir PEO ve AKEL üyesiydi. Misiaouli yoldaşlarının birçoğu gibi AKEL üyesi Kıbrıslı Türk komünist gazeteci Derviş Ali Kavazoğlu’na eskortluk ve koruma sağlamaktan sorumluydu, çünkü Kavazoğlu’nun Kıbrıs işçi sınıfı ve ilerici tabakalarının ortak örgütlenmesi ve işbirliği için yoğun eylemleri ve çalışmaları nedeniyle şovenistler tarafından kara listeye alınmıştı.

Bu iki yiğit mücadele adamının katledilmesinin üzerinden elli beş yıllık bir süre geçti; ve emek hareketinin gerçek kahramanlarının hayatlarını verdiği hedef halen daha gerçekleşmemiş olarak kaldı. Ülkemiz Kıbrıs halen bölünmüş durumdadır ve ortak vatan uğruna ortak mücadeleden ödün vermeyerek ölümü göze alan kahramanlarımıza borcumuz, ortak devrimci örgütlenmeyi geliştirip birleşik komünist örgütlenmeyi kurmak ve ülkemizi yeniden birleştirmektir.

Mişaoulis ve Kavazoğlu’nun yoldaşı olan ve Kavazoğlu’nu ailesi ile birlikte yıllar önce evinde saklayan Christoforos Tzionisa’nın daha önce belirttiği gibi: “Kavazoğlu yeniden birleşme için mücadele etti ve toplumların bölünmesini engellemek için hayatını feda etti”.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir