ANA SAYFA / #REDDET / Özgür Demirtaş – Devrimcilik ve reformizm

Özgür Demirtaş – Devrimcilik ve reformizm

Reformist olmak ile Devrimci olmak arasında ince bir çizgi vardır aslında. Günümüzde Kıbrıs ve daha birçok ülke, coğrafya en âlâ devrimci gözüküp, nesnel koşullar geliştiğinde ve fırtına koptuğunda gemiyi en birinci terk edebilecek omurgasız, sözde “devrimci” kimseler ile doludur. Özellikle geldiğimiz son noktada görüyoruz ki Kıbrıs’ta gencinden yaşlısına herkes düzene yamalanmış ve tamamen opportunist bir tavırla kariyerist bir konumda seyretmektedir.

Bu kimselerin her gün sürekli olarak sistem eleştirisi yapması, teoride marksizmi aşmışcasına çıkışlarda bulunması fakat iş teoriyi pratiğe uydurmaya geldiğinde bu kimselerin ortalardan kaybolması bu duruma bir örnektir sanırım. Çünkü gerçekten de öyle. Özellikle gerçekten marksizmi kavramış ve bu ideolojiyi pratiğe ve teoriye en samimi şekilde oturtmuş yapıları bu kimselerin en ağır şekilde eleştirmesi de gülünç doğrusu.

Bu konuyu Kıbrıs’a, Kıbrıs sorununa indirgediğimizde ise gördüğümüz tablo şudur ; kendine devrimci diyen herhangi bir yapının (kişilerin) Kıbrıs Komünist Partisi (KKK)’nin Anti Emperyalist Birleşik Cephe Siyaseti’ni benimsemesi gerekirken-ki bu siyaset Kıbrıs Konusunda uygulanabilecek günümüz marksizmine en uygun siyasettir- fakat kendine devrimci diyen ama iş seçimlere, Kıbrıs Konusuna gelince Federal Çözümden, sandıklara gidip oy vermekten öteye gidemeyen insanlar aslında esas karşı devrimcilerdir.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir