ANA SAYFA / HABERLER / İnternet yayıncılığına yeni sınırlama

İnternet yayıncılığına yeni sınırlama

AKP iktidarının “ekonomik yardım paketi” adı altında gündeme getirdiği düzenlemeler, internet kullanımına dönük yeni kısıtlamalar getiriyor.

AKP iktidarı salgın sürecini kendi planlarını uygulamak için değerlendirmeye devam ediyor. Bir yandan rant ve talan projelerine hız verirken öte yandan toplumsal yaşamın denetlenmesi ve sınırlandırılmasına dönük uygulamalara yenilerini ekliyor.

Bunun son örneği, AKP iktidarının hazırladığı ekonomik yardım paketinde yer alan internet kullanımına dönük kısıtlamalar oldu. BirGün gazetesinde yer alan habere göre, ekonomik yardım kapsamında hazırlanan kanun taslağının 56’ncı maddesinin ‘gerekçe’ bölümünde, “uygun bulunmayan” içeriklerin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi konusunda internet sitelerinden muhatap bulunamadığı ifade ediliyor. Bu kapsamda, yurtdışı kaynaklı internet sitelerinin Türkiye içerisinde bir muhatap belirlemesi hüküm altına alındı. Bu kurala uymayan internet sitelerinin ise hâkim kararı ile kademeli olarak internet trafiğinin daraltılacağı ifade edildi.

Fişleme yapılacak

Sosyal medya sitelerine ayrıca, uygunsuz olarak tespit edilen içeriklerle ilgili 72 saat içinde resmi merciilere yanıt verilmesi zorunluluğu getiriliyor. İnternet siteleri, bu işlemlerini raporlamak ve Türkiye’de bağlı bulunduğu kurumlara da bildirmek zorunda olacak. Kanun taslağında internet sitelerinin Türkiye’deki kullanıcılarının verilerini ülke içerisinde barındırma zorunluluğu da getirildi. Bu işlemleri uygulamayan siteler de yaptırıma tabii tutulacak.

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir