ANA SAYFA / HABERLER / Türkiye’de salgın nedeniyle işçi kıyımı arttı

Türkiye’de salgın nedeniyle işçi kıyımı arttı

Türkiye’de 25-30 Mart arasında yapılan araştırmaya göre koronavirüs salgınında çalışanların yüzde 13’ü ücretsiz izne çıkarıldı, yüzde 9’u işten atıldı. Oranlar nisanda daha da yükselmiş olabilir.

Barem tarafından gerçekleştirilen araştırma her 10 çalışandan sadece 6’sının çalışma düzeninin değiştiğini ortaya çıkardı. “Evde kal” çağrılarının yapıldığı dönemde çalışanların yüzde 37’sinin salgından önce olduğu gibi çalışmaya devam etmesine ilişkin veri dikkat çekiyor.

Barem tarafından 25-30 Mart tarihleri arasında Türkiye genelinde 1007 kişi ile telefon görüşmesi yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada, Koronavirüs pandemisinin iş dünyası üzerindeki etkileri incelendi. Görüşülen kişilerin yüzde 37’si salgın sırasında da aynı şekilde çalışmayı sürdürdüğünü, yüzde 13’ü ücretsiz izinde olduğunu, yüzde 12’si kısıtlı gün ve saatlerde çalıştığını ve yine yüzde 12’si ücretli izne çıkarıldığını belirtti. İşten çıkarılan veya şirketini kapatanların oranı ise yüzde 9. Evden çalışma çözümünü kullananların oranı ise sadece yüzde 8.

OLUMSUZ UYGULAMALAR NİSANDA ARTABİLİR

Araştırmanın mart ayının sonunda yapıldığı gözetildiğinde; salgının daha da yayıldığı, genel tedbirlerin arttığı, çalışanlarında vaka görülen iş yerlerinin çoğaldığı nisanda ücretsiz izin uygulamasının veya işten atmaların yoğunlaşabileceği düşünülüyor.

Kendi işinde çalışanların yüzde 34’ü aynı şekilde çalışmaya devam ettiğini, yüzde 25’i geçici olarak işine gitmediğini, yüzde 17’si ise firmasını kapattığını belirtiyor. Kısıtlı gün ve saatlerde çalışanların oranı yüzde 12 iken evden çalışanların oranıysa sadece yüzde 8.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir