ANA SAYFA / DÜNYA / Fransa: Çarklar durmuyor, önlem alınmıyor, işçiler birer birer ölüyor

Fransa: Çarklar durmuyor, önlem alınmıyor, işçiler birer birer ölüyor

Fransa’da sağlıkçıların ardından “ikinci sıra işler” olarak adlandırılan sektörlerdeki işçilerden birer birer ölüm haberleri geliyor. Sendikalar, işçiler için yeterli önlem alınmadığına dikkat çekiyor

Evrensel gazetesinden Kıvanç DEMİR’in haberine göre Fransa’da koronavirüsle mücadelede binlerce enfekte olmuş sağlıkçının yanı sıra, hükümet tarafından “ikinci sırada” olarak nitelendirilen işçiler de ağır bedeller ödüyor. Bu sektörlerden birer birer ölüm haberler gelmeye başladı.

Bunun nedeni ise işverenler tarafından koruyucu önlemlerin yeterli derecede alınmaması ve hükümetin üretimi mümkün olduğunca durdurmak istememesi. 

Rapports de Force isimli medya kuruluşu çeşitli sektörlerdeki bilgileri açıkladı. Buna göre, Paris Toplu Taşıma Sistemi RATP’de bir çalışan salgından kaynaklı olarak hayatını kaybederken, RATP yönetimi bu kişinin “Otobüs merkezinde kadrolu çalışan” olduğunu duyurdu. Yaşamını yitiren işçinin denetimci/kontrolcü olarak işe başladığı ve çeşitli kademelerde çalıştığı belirtilirken emekliliğine ise az kaldığı ve uzun zamandır da CGT (Genel İş Konfederasyonu) sendikasının üyesi olduğu ortaya çıktı. Sendika kaynaklarına göre, RATP ulaşım sektöründe en az 70 çalışan koronavirüse yakalandı ve 2’sinin sağlık durumları kritik seviyede. 

Market, havalimanı, havacılık sektörü, posta çalışanarı, demir yolu işçileri arasında binlerce işçi hastalık kapmış durumda ve çok sayıda işçi de hastalık nedeni ile yaşamını yitirdi.  

SUÇLU VE SORUMLULAR

Rapports de Force’nun raporunda salgının başlangıcından beri gerekli korunma önlemlerin alınmamasına rağmen işçilerin baskı altında çalışmaya zorlandığı da hatırlatıldı.  Mart ayı başında hükümet yetkilileri “işten kaçınma hakkı”nın kullanılmaması için büyük baskı yaptı. Bugün ise toplu taşıma araçlarının sadece yüzde 30’u dolaşımda.

Yine kasiyerlik gibi halka açık ve iç içe çalışan mesleklerde, korunma ve önlem için gerekli olan maskelerin dağıtımı “etkisiz olduğu” gerekçesiyle hükümet tarafından reddedildi. 

Hükümetin yakın zamana kadar sağlık personeli için rezerve ettiği FFP2 maskelerini temin etmekte yetersiz kalması da cabası. Hükümete göre gereksiz olan cerrahi maskelerin, güvenlik güçlerine ve hapishane gardiyanlarına ise dağıtıldığı ortaya çıktı.

YENİ ÖLÜMLER KAPIDA

Fransa’da salgından ölenlerin sayısı 3 bini geçmişken birçok sektörde koruyucu önemler hâlâ eksik ve Hükümet Sekreteri Olivier Dussopt, Çalışma Bakanı Muriel Pénicaud ve hatta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, CGT Kamu Hizmetleri Federasyonu’nun nisan ayını kapsayan “grev bildirimi”ni eleştirmekten çekinmiyorlar. Öte yandan bu resmi bildirim, işçileri greve çağırmaktan çok koruyucu önlemlerin alınmayışına işçilerin tepki vermelerini sağlamak için diye açıklanmıştı. İşçilerin aldığı risklerin görmezden gelinmesi ise salgının bulaşmasını sürdürecek ve ne yazık ki yeni ölümleri getirecektir.

Ayrıca kontrol

DKB: Sömürgeci Yapıya ve İlhaka Karşı Sokağa!

Devrimci Komünist Birlik 15 Kasım günü dinci-faşist AKP-MHP iktidarının üst düzey kadrolarının da katılımı ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir