ANA SAYFA / DKB / Geleceğimize Sahip Çıkmak İçin!

Geleceğimize Sahip Çıkmak İçin!

Devrimci Komünist Birlik ve Gelecek gazetesi bir yandan korona salgını, diğer yandan ekonomik yıkım tarafından yaşamları tehdit edilen işçi emekçilerin örgütlenerek harekete geçmesi için bir taban örgütlenmesi kampanyası başlattı.

Sosyal Medya sayfası Facebook’ta ‘#GeleceğimizeSahipÇıkmakİçin” adıyla açılan sayfa üzerinden yürütülen kampanya ile ilgili açıklama şöyle:

Dünya halkları olarak “Coronavirüs” olarak adlandırılan yeni tipte bir salgın hastalık ile yüzyüzeyiz. İnsanlık olarak geçmişte bir çok kez farklı salgınlarla yüzleştik ve görünen odur ki bu salgını atlattıktan sonra gelecekte de farklı virüslerle yüzleşmek zorunda kalacağız.

Bu virüslerin ortaya çıkmasının ve bu kadar büyük çapta bir yıkıma neden olmasının sebebi; içerisinde yaşadığımız kapitalist üretim ilişkilerine bağlı gelişen sağlıksız yaşam koşullarıdır.

Çünkü bu düzen; söz konusu hastalıkların ortaya çıkması ile birlikte daha fazla yayılmasını önlemek için gerekli tedbirleri almayan, yayıldıktan sonra ise emperyalist güçlerin bunu bir birlerini yıpratmak ya da küresel ilaç şirketlerinin kârlarına kâr katmak için “fırsata çevirmeye” odaklanan bir yapıdadır.

Çünkü bu düzen; eğitimden sağlığa her alanı özelleştirerek sermaye sahiplerinin insafına terkeden, dolayısı ile halkın böylesi dönemlerde çok daha yakıcı bir şekilde ihtiyaç duyduğu olanaklara ulaşmasını engelleyen bir yapıdadır.

Çünkü bu düzen; merkezine insanı almayan, yasalarıyla, güvenlik teşkilatıyla, siyasi ve ekonomik her türlü yapılanması ile sermaye sahiplerinin daha da zenginleşmesini temel alan bir karakterdedir.

Bu kadar yıkıcı bir boyuta ulaşan Corona salgınına karşı derhal alınması gereken bir dizi önlem vardır;

– Temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işletmeler dışındaki bütün işyerlerinin çalışmasının durdurulması,

– Çalışmaya devam etmesi gerekli olan ve temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işletmelerde en üst seviyedeki gerekli sağlık tedbirlerinin alınarak çalışanlara koruyucu ekipman sağlanması ve düzenli test uygulanması,

– İşten çıkarmaların yasaklanarak çalışanlara ücretli izin verilmesi, işsiz olanlar için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmesi,

– Küçük esnafın desteklenmesi,

– Tüm kredi taksitlerinin, kredi kartı borçlarının, elektrik, su ve iletişim faturalarının faizsiz olarak ertelenmesi,

– Sağlık hizmeti veren tüm kuruluşların kamusal alanlara dönüştürülmesi ve her bir yurttaşın sağlık hizmetlerine erişiminin istisnasız ve ön koşulsuz şekilde parasız olması,

– Salgın dönemi boyunca zorunlu olarak evde kalması gereken her bir yurttaşa, vatandaş olup olmadığı ya da geçmişten gelen yatırımlarının olup olmadığına bakılmaksızın; yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli her türlü ürünün evlerine dağıtılmasını sağlayacak yapının derhal oluşturulması,

Ancak şu da bir gerçek ki; her şeyden önce bu önlemleri derhal hayata geçirebilecek bir iradeye ve bakış açısına ihtiyaç vardır. İçerisinde yaşadığımız sömürü düzeni ise bunu yapabilecek yapıda değildir.

Bunu yapabilecek olan irade ancak; işçi, emekçi kitlelerin örgütlü bir şekilde sokağa çıkarak, insan hayatına değer vermeyen bu çürümüş yapıyı derhal dağıtıp parçalaması ve yerine, doğa ile uyumlu, merkezine insanı koyan, demokratik bir halk iktidarı kurması ile ortaya çıkabilir.

İnsanlık olarak daha fazla kaybedecek zamanımız kalmamıştır. Kapitalist üretim ilişkileri insanlık için en büyük tehdit halini almış durumdadır. Barbarlığa dönüşmüş olan kapitalist üretim ilişkilerini dağıtarak, merkezine insanı, doğayla barışık planlı bir yaşamı koyan sosyalist üretim ilişkilerini kurmak artık bir tercih olmaktan çıkmış, acil bir zorunluluk durumuna gelmiştir.

Evlerimizde açlıktan, sokakta salgınlar, iş cinayetleri, ya da işsizlikten “güvende olamayan” bizlerin en büyük gücü örgütlülüğümüzdür! Şimdi umutsuzluğa düşme, egemenlerin bizlere dayattığı ve paranoya durumuna taşıdığı korkulara kapılarak “korunaklı sığınaklar” arama zamanı değil, insanca yaşayabileceğimiz bir düzen için ayağa kalkma zamanıdır!

İnsanlığı bu pislikten ancak işçilerin, emekçilerin örgütlü gücü çıkarabilir!

Ne virüsten, de de açlıktan ölmemek için; geleceğimize sahip çıkmak, yaşamı savunmak ve yaşamı yeniden kurmak için; tüm işçiler, emekçiler olarak kendi kuracağımız ortak komitelerde örgütlenmeye!

#GeleceğimizeSahipÇıkmakİçin

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir