ANA SAYFA / HABERLER / Kriz bahanesi ile işçi kıyımı!

Kriz bahanesi ile işçi kıyımı!

Ekonomiyi sarsan “Koronavirüs krizinin” faturası, işçiye kesilmeye devam ediyor. Girne ve İskele’deki iki büyük otelin, çalışanlarını istifaya zorlayıp ve işten çıkartıyor.

Kıbrıs Postası’nın haberine göre işçiler, devletin vereceği destek ödeneğinin, otelin hesabına yatırılması halinde, çalışanın bu paraya ulaşamayacağına dikkat çektiler.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na ulaşan çalışanlar, “Hepsimizi istifaya zorluyorlar, işten çıkarttıkları da var fakat resmi daireler çalışmadığından ötürü yaşananları resmiyete dökemiyorlar” dedi. 

Devletin vereceği destek ödeneğinin, otelin hesabına yatırılması halinde, çalışanın bu paraya ulaşamayacağını söyleyen işçiler, “Şuan bazı Pakistanlı ve Bangaldeşli işçileri, istifa etmemeleri halinde ‘lojmandan atarız, konsolosluğa şikayet ederiz’ diye tehdit ediyorlar. İstifa eden personelin ise lojmanda kalmasına izin verdiler fakat yasak biter bitmez lojmanladan çıkın dediler” şeklinde feryat etti. 

Girne’deki otelin 100 kişiyi işten çıkarttığını, 140 kişiyi de çıkartmaya çalıştığını ifade eden işçiler, “Otel açıldığı günden beri emek veren işçileri, bu zor günlerinde işten çıkartmaya çalışıyorlar. Hepsinin borcu – harcı var, bakmakla yükümlü oldukları aileleri var” ifadelerini kullandılar. 

Bu yaşananlar bir kez da gösteriyor ki işçi sınıfı kendi önderliğinde demokratik bir halk iktidarı kurmadığı sürece, bir yandan kapitalist sömürü koşulları nedeniyle, diğer yandan ise corona salgınının yaşamları üzerinde yarattığı tehdit nedeniyle yıkıma uğramaya devam edecek.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir