ANA SAYFA / DÜNYA / “Koronavirüsten önce açlıktan ölebiliriz!”

“Koronavirüsten önce açlıktan ölebiliriz!”

Tüm dünyada olduğu gibi Hindistan’da da koronavirüs (COVID-19)’un yayılmasını engellemek amacıyla insanlar evlerine kapanmak zorunda kalıyor. Yoksul halk ise hastalıktan önce açlıktan ölümle karşı karşıya kalabileceklerine dikkat çekiyor.

1 milyar 400 bin nüfuslu Hindistan’da Koronavirüs (Covid-19)’un yayılmasını engellemek amacıyla insanlar evlerine kapandı. Halka evlerinden çıkmamaları söylendi ama yevmiyeyle çalışan güvencesiz işçiler bu durumda hastalıktan önce açlıktan ölümle karşı karşıya kalabileceklerini söylüyorlar.

BBC’den Vikas Pandey, güvencesiz çalışanların salgın sürecinden bugün başlayan yasaklara kadar nasıl etkilendiklerini yazdı:

“Noida’daki Chowk “Amele Pazarı” normal günlerde inşaatlarda çalışacak iş peşindeki yüzlerce işçiyle dolu olur.

Başkent Delhi’nin banliyölerinden birindeki bu alan müteahhitlerin yevmiyeli işçi bulmaya geldiği bir yer.

Fakat Pazar günü, sokağa çıkma yasakları başlamadan önce bile alan boştu. Böylesine kalabalık bir yerde bir gün kuşların cıvıltısını dinleyebileceğimi hayal bile edemezdim, ama oldu.

Bir köşede biraraya toplanmış bir kaç adam gördüm. Onlara güvenli bir mesafeye kadar yaklaşıp, evden çıkmama talimatına uyup uymayacaklarını sordum.

“BİR KAÇ GÜN SONRA YİYECEĞİMİZ BİTECEK”

Aralarından, Uttar Pradeş eyaletindeki Banda bölgesinden gelmiş bir işçi olan Rameş Kumar “Bizi işe alacak kimse de yok ama ne olur ne olmaz diye yine de geldik” dedi ve sürdürdü: “Ben normal olarak günde 600 rupi (8 dolar) kazanıyorum ve bununla beş kişiye bakıyorum. Bir kaç gün sonra yiyeceğimiz bitecek. Koronavirüs tehlikesini biliyorum ama çocuklarımı aç bırakamam.”

Rameş Kumar gibi gündelikçi olarak çalışan milyonlarca insan var. Başbakan Narendra Modi’nin Salı akşamı açıkladığı önlemler nedeniyle bu insanlar önümüzdeki üç hafta boyunca para kazanamayacak ve bazıları bir kaç içinde açlıkla yüzyüze gelebilecek.

Hindistan’da şu ana kadar doğrulanan vaka sayısı 500 ve en az 10 kişinin öldüğü açıklandı.

Kuzeyde Uttar Pradeş güneyde Kerala dahil bir çok eyaletin hükümetleri ve başkent Delhi’de yönetim, Rameş Kumar gibi güvencesiz çalışanların hesaplarına doğrudan para yatırılacağını vaadetti. Modi hükümeti ayrıca yevmiyeyle çalışan ve karantina nedeniyle gelirinden olanlara yardım sözü de verdi. Fakat büyük lojistik zorluklar var.

ÜCRETLİ İZİN HAKLARI YA DA SİGORTALARI YOK

Dünya Çalışma Örgütü ILO’ya göre Hindistan’ın işgücünün en az yüzde 90’ı, temizlik, güvenlikçilik, çekçek sürücülüğü, çöp toplayıcılık, ev işçiliği gibi düzensiz işlerde çalışıyor.

Bu insanların çoğunun emeklilik, hastalık izni, ücretli izin hakları ya da sigortaları yok. O nedenle çoğu, gün gün kazandıkları parayla geçiniyor.

Bunun yanısıra bu insanların çok önemli bir kısmı iç göçmen. İkametgahları çalıştıkları eyalette görünmüyor. Bütün bunlara ek olarak bir de herhangi bir eyalette uzun süre durmayan ve sürekli gezen bir geçici işçi nüfusu var.

Uttar Pradeş eyaletinin eski başbakanı Akhileş Yadav bunların çok büyük sıkıntılar olduğunu kabul ediyor ve bu düzeyde bir krizle hiç bir hükümetin daha önce karşılaşmadığını söylüyor.

“Bütün hükümetler yıldırım hızıyla hareket etmek zorunda çünkü durum her gün değişiyor. Büyük aşevleri açmalı ve ihtiyacı olanlara yiyecek dağıtmalıyız. Parasız kalanlara hangi eyaletten geldiklerine bakmaksızın para ya da pirinç, buğday gibi ihtiyaç maddeleri dağıtmalıyız” diyor.

BBC’de yayınlanan bu haber dünyanın dört bir yanındaki yoksulların durumunu yansıtması ve coruna salgınından çok daha büyük bir tehditle, kapitalist sömürü düzeni ile boğuşmak ve açlıktan ölmemek için mücadele etmek zorunda olduklarını gözler önüne seriyor. Ve şurası da açıkça görülebiliyor ki; dünyanın neresinde olunursa olunsun, yoksulların gerek corona salgınından, gerekse de kapitalist üretim ilişkilerinin yarattığı sayısız yıkımdan kurtulabilmesinin tek yolu bu düzeni dağıtmaktan ve sosyalist üretim ilişkilerini tüm dünyada kurmaktan geçiyor…

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir