ANA SAYFA / HABERLER / ‘Faturayı Emekçiler Ödeyecek Paketi’ açıklandı

‘Faturayı Emekçiler Ödeyecek Paketi’ açıklandı

Ülkemizin kuzeyinde kurulu sömürgeci işgal yönetimi yine şaşırtmadı ve sermaye odaklı ‘Faturayı Emekçiler Ödeyecek Paketi’ni açıkladı.

Corona salgınının etkisiyle tüm dünyada daha da derinleşen ve kapitalist üretim ilişkilerinden kaynaklanan ekonomik yıkımın faturası herzaman olduğu gibi yine emekçilere kesiliyor.

Tüm kapitalist ülkelerde olduğu gibi ülkemizin kuzeyindeki kapitalist temeldeki sömürgeci işgal düzeni de yaşanan ekonomik yıkımda zarara uğrayan sermaye çevrelerine yardımcı olabilmek için bir paket hazırladı.

‘Faturayı Emekçiler Ödeyecek Paketi’ olarak adlandırılmayı hak eden tedbirler dizisi Corona salgınını bahane ederek çalışanlarını kapının önüne koyan büyük işletmelere çok ciddi kolaylıklar sağlıyor.

Bununla birlikte pakette salgın gerekçesi ile faaliyetleriyasaklanan sektörlerde çalışan ve işe gidemediği için işverenler tarafından ödeneksiz izne çıkarılan ya da tamamen işten durdurulan işçiler için kayda değer hiçbir tedbir bulunmuyor.

Yani ‘Faturayı Emekçiler Ödeyecek Paketi’nin özeti şöyledir; bu düzen sermayenin düzenidir ve elbette krizin bedelini emekçiler ödeyecektir.

Krizin faturasının emekçilere kesilmesini kabul etmeyeceğini ilan etmiş olan Sendikal Platform’un açıklanan ‘Faturayı Emekçiler Ödeyecek Paketi’ne nasıl tepki vereceğini, diğer yandan ise ‘sokağa çıkma yasağı’ talep eden kimi çevrelerin bu önlemler karşısında nasıl bir mücadele önereceklerini önümüzdeki günlerde birilkte yaşayarak göreceğiz.

Ancak işçiler, emekçilerin bir yandan ekonomik yıkımın faturasını ödemek, diğer yandan ise Corona salgınının yaşamları üzerinde yarattığı tehditten kurtulmasının tek bir yolu görünüyor; o da kapitalist üretim ilişkilerine dayalı bu sömürü düzeninden kurtulmak.

‘Faturayı Emekçiler Ödeyecek Paketi’ ile hayata geçirileceği duyurulan uygulamalar ise şöyle:

– Diğer bütçe ödeneklerinden tasarruf edilerek 30 milyon TL kullanılacaktır.

– 3 aylık bir süre için tüm kamu ve kuruluş net 5 bin TL altına kesinti yok, 5 bin üzerindeki maaşlardan yüzde 25 kesinti yapılacak. En yüksek maaş 8 bin 500 TL’yi geçmeyecek. Başbakan ve milletvekillerinden yüzde 56’ya varan kesinti yapılacak. Devlette aktif görevdekilerden maaş kesilmeyecektir.

– Mart-Haziran 2020 eşel mobil kaldırılacak.

– Ek mesailer 1 Nisan’da yeniden düzenlenecek.

– Reel sektörü desteklemek için 750 milyon TL ayrıldı.

– Kiracılar 3 aylık ödemeleri Haziran’dan itibaren eşit taksitlerle ödeyebilecek.

– Bankalardan temin edilecek kaynakla 100 milyonluk fon oluşturuldu. Bu fon öncelikle kobilere ve çalışanlarının kredi borçlarına kullanılacak.

– Kredi kartlarının limitleri yüzde 25 artırılacak.

– Kredi kartlarının asgari ücret ödeme tutarı yüzde 1 olacak. Uygulanacak faiz oranı yüzde 1’e düşürüldü.

– Kalkınma Bankası düşük faizli işletme kredisi uygulayacak

– Takas odası haftada 3 gün açık olacak.

– Parasal hükümlerle ilgili tahsilatlar 3 ay ertelenmiştir.

– 3 aylık elektrik faturaları normal ödendiği takdirde yüzde 15 indirim uygulanacak.

– Süt bedeli imalatçıdan alınmayacak.

– Bakanlar Kurulu kararı ile faaliyetleri durdurulan işletmelerin çalışanlarına 1500 TL ücret desteği sağlanacak. Sigortalı TC ve KKTC vatandaşları faydalanacak.

– Yatırımlar 2021 yılına cezasız ve faizsiz ertelenecek. Ödemek isteyenlere indirim uygulanacak.

– İhtiyat Sandığı primleri Temmuz 2021 yılına kadar ertelenmiştir.

– Şubat prim borçları 30 Mart 2020’ye kadar cezasız ödenmesi sağlandı.

– Gelir Vergisi, KDV vb vergiler beyan verme ve ödeme yapma yükümlülükleri ertelendi.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir