ANA SAYFA / DKB / DKB: Oyunu bozmak için harekete geç!

DKB: Oyunu bozmak için harekete geç!

Devrimci Komünist Birlik nisan ayı sonunda gerçekleştirilecek olan seçim oyununu bozmak için tüm devrimci, demokrat kesimleri harekete geçmeye çağırdı.

DKB adına yapılan yazılı açıklamada derdi düzen içi muhalefet olmayan, sömürgeci işgal rejimini reddeden ve bu düzeni yıkmak için mücadele etmeye hazır olan tüm kesimlere bir araya gelerek, bu gerçeklikleri halka en güçlü şekilde duyurabilmek için belirlenecek ortak bir bağımsız aday ile bu oyunu bozmak için harekete geçme çağırısı yapıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Sömürgeci TC devletinin işgali altındaki ülkemizin kuzeyinde yeni bir “seçim” süreci ile karşı karşıyayız. TC’nin alt yönetimi olan kuzey Kıbrıs’ta nisan ayı sonunda gerçekleştirilecek olan sözde seçimler, “Cumhurbaşkanlığı mevki” olarak adlandırılan ancak gerçekte “Birinci derece yerel, üst düzey memur kadrosu olan” bir makamdır.

Şuana kadar bu işbirlikçilik makamına adaylığını açıklayanların tümü de sömürgeci TC devletinin bu mevki için aradığı özellik ve niteliklere sahip olduklarını gösterebilmek için büyük çaba içerisindedirler!

Birbirlerine karşı getirdikleri eleştirilerin temelinde; kurulu işgal düzeninde yaşanan tüm sorunların nedeni öteki adayların ve partilerinin üzerine yıkmak, rakiplerini beceriksizlik, partizanlık vb. gerekçelerle eleştirip, kendilerinin tercih edilmesi durumunda bu sorunları ortadan kaldıracakları vaadinde bulunma yaklaşımı söz konusudur.

Kıbrıs sorununda TC devletinin hazırladığı birden çok alternatif planlarından kendilerine uygun olanı seçip bunun üzerinden birbirlerine muhalif, ama TC devletinin politikalarına uyumlu olduklarını gösterecek söylemlerle halklarımızı yanıltıp aldatmak için birbirleriyle yarışmaktadırlar.

İki ayrı devletli, konfederasyon, federasyon, taksim vb. tezlerin herbiri koşullara ve dengelere bağlı olarak TC devletinin Kıbrıs’taki çıkarlarını gelecekte de koruyacak unsurları içeren farklı planlardır!

Biçimde farklı, özde aynı olan bu planları, sanki özde de farklıymış gibi gösterme çabası içerisinde olan düzen içi siyasetler, bu yolla “seçimlerin federalistler ve buna karşı olanlar arasında” geçeceği propagandası ile gündemi belirlemeye çalışıyorlar.

Bu düzen içi çabalarını örtüp gizlemenin yolunu ise; “demokratik seçimler”, “Kıbrıslı Türklerin iradesini yansıtan seçimler”, “Kıbrıslı Türklerin seçilmiş toplum lideri” vb. tanımlamaları kullanmakta görüyorlar!

Onyıllardır taşınmaya devam edilen paramiliter, gerici, faşist nüfusla değiştirilen demografik ve seçmen yapısının meşru kılınabilmesi için atılan adımlara bir diğer dayanak ise, kimi sözde “sosyalist, devrimci, demokrat” grubların “soldan” yana gösterilen adayların arkasında dizilmeleri ve bu sahte seçim sürecini meşru bir zemin olarak kabul etmeleri ve göstermeleridir.  

Ancak şu bir gerçektir ki; ülkemizin özgürleştirilmesi mücadelesinin ana ekseni emperyalist baskıdan, sömürgeci işgalden kurtuluşun sömürgecinin sandıklarında olmadığını, olamayacağını; kurtuluşun demokratik halk devriminde olduğu bilinciyle, halkların devrimci, birleşik, ortak mücadelesini örmek ve bu mücadeleye önderlik yapacak devrimci örgütü inşa etmektir!

Ülkemizin kuzeyinde kamu oyunun dikkati “cumhurbaşkanı (işbirlikçi başı)” seçimine kilitlenerek, egemenliğimizin elimizden aldığı, demografik ve seçmen yapısının değiştirdiği ve her geçen gün daha yoğu bir asimilasyon süreci ile karşı karşıya geldiğimiz gizlemeye çalışılmaktadır!

“Halk gereken yanıtı sandıkta verecek”, “Cevabınızı sandıkta verin” söylemleri birer aldatmacadan ibarettir! Çünkü ne sömürgeciden kurtuluş sahte seçim sandıkları ile mümkündür, ne de onun kurduğu sahte sandıklardan çıkacak olan işbirlikçiler bizi temsil etmemiş, etmeyecektir!

Kıbrıs halklarının kurtuluşuna ve bağımsız, birleşik demokratik bir Kıbrıs’a giden yol sandıktan değil, demokratik halk devrimiyle kurulacak demokratik halk iktidarından geçmektedir!

Bunun için de tüm Kıbrıs’ı kapsayan ortak bir devrimci örgütlenme ve ortak bir devrimci mücadele gereklidir!

Devrimci Komünist Birlik ülke devrimci, demokrat kesimlerini oynanmakta olan bu oyunu reddedip bozmak için araya gelmeye çağırmaktadır!

Bu amaçla;

  • Gerek burjuva demokrasisinin sahteliğini, gerekse de ülkemizin kuzeyinde TC tarafından oluşturulan sömürgeci alt yönetimin anti-demokratik işgal yapısını teşhir etmek,
  • Nisan ayı sonunda gerçekleştirilecek olan sözde “Cumhurbaşkanlığı” ya da “toplum lideri” seçimlerinin gerçekte TC’nin alt yönetimi memur ataması süreci olduğunu göstermek,
  • Halkın kendi kendini yöneteceği demokratik bir halk iktidarının biçimini, gerekliliğini ve elde edilme yolunu en güçlü şekilde dile getirmek,
  • Önemli olanın gerçekleştirilecek “seçim tiyatrosu” sürecinde sandıklara gidip, gitmemenin değil,  devrimci taban örgütlenmelerinde bir araya gelerek tüm Kıbrıs’ı kapsayan demokratik iktidar mekanizmalarını oluşturmak olduğunu halkımıza anlatmak,

Yani bu sahte seçim oyununda figüran olmayı reddederek, kurulu düzenin çizdiği sınırları aşacak bağımsız aday ile oyunu bozan olarak sahneye çıkmak için harekete geçiyoruz.

Derdi düzen içi muhalefet olmayan, sömürgeci işgal rejimini reddeden ve bu düzeni yıkmak için mücadele etmeye hazır olan tüm kesimleri bu amaçla bir araya gelmeye ve bu gerçeklikleri halkımıza en güçlü şekilde duyurabilmek için belirlenecek ortak bir bağımsız aday ile bu oyunu bozmak için harekete geçmeye çağırıyoruz.”

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir