ANA SAYFA / DKB / DKB’den 8 Ocak eylemine destek: Özgürlük İçin Ayağa Kalk!

DKB’den 8 Ocak eylemine destek: Özgürlük İçin Ayağa Kalk!

Devrimci Komünist Birlik 8 Ocak akşamı saat 18:00’de Lefkoşa Otobüs Terminali’nde gerçekleştirilecek olan eyleme destek belirterek tüm halkı bu haklı tepkiye ortak olmaya çağırdı. DKB sorunun temellerine de dikkat çekerek kapsamlı mücadele çağrısı yaptı.

DKB açıklaması şöyle:

“Ülkemizin kuzeyinde 1974 sonrası oluşturulan sömürgeci işgal düzeni, yeni yılla birlikte başta seyrüsefer ve ehliyet harçları olmak üzere birçok kalemde yüksek orandaki zamları uygulamaya soktu.

Kuzey Kıbrıs’ta TC’nin alt yönetimine bağlı olarak on yıllar içerisinde çarpık yapı oluşturulmuştur. Bu yapı ise gün geçtikçe daha da büyük bir çöküntüye dönüşmektedir. Ve gelmiş geçmiş tüm sözde hükümetler ve düzen partileri bu durumdan sorumludurlar ve halkımıza karşı dayatılan yıkım politikalarının suç ortağıdırlar.

İğneden ipliğe her kalemden toplanan sayısız vergi ve harçlara rağmen en basit altyapı yatırımları dahi düzgün bir şekilde yapılmamakta, buna bağlı oluşan altyapı yetersizlikleri nedeniyle de yüzlerce insan yollarda can vermektedir. Bu çürümüşlük içerisinde hayatta kalmayı başarabilen bizler ise eğitimden sağlığa, güvencesiz iş yaşamından elektrik, su, iletişim gibi birçok alanda geri kalmış bir hizmet anlayışıyla yaşamaya mahkum edilmekteyiz.

Başta seyrüsefer ve ehliyet harçları olmak üzere birçok alanda yapılan yeni zamlar toplumda büyük bir tepki yaratmış ve sosyal medya kanallarında oluşturulan gruplara birkaç gün içerisinde on binlerce kişi katılmıştır.

Ülkemizin kuzeyinde yaşanan ve Fransa’da zamlara, Ekvator’da IMF dayatmalarına, Şili’de ulaşım zamlarına, Lübnan’da yeni iletişim vergilerine, İran’da akaryakıt zamlarına ve benzer nedenlerle Sudan, Kolombiya, Irak gibi dünyanın dört bir yanındaki onlarca farklı ülkede benzer şekilde halk kitlelerini harekete geçiren nedenler özünde ortaktır.

Aynı şekilde bu çürümüş düzenden kurtuluşumuzun yolu da dünyanın dört bir yanında ayağa kalkan yüz milyonların kurtuluş yolu ile paraleldir.

Ülkemiz ve dünyamız, küçük bir azınlığın servetlerine servet katarken, geriye kalan yığınların vergiler, zamlar, güvencesiz çalışma, geriletilen kamusal hizmetler, dayatma yıkım paketleri ve yağma savaşları ile ezilip sömürülmesine dayalı bir şekilde yönetildiği sermaye düzenine mahkum değildir.

Bu kuşatmadan kurtulmanın yolu ise düzen siyasetlerinden arınma, düzene karşı tutarlı devrimci siyasetlerle kuşanmaktan geçmektedir!

Öncelikle sömürgeci bir işgal düzeni ile yönetilen ülkemizin kuzeyindeki bu yapıya karşı ayağa kalkarak tüm Kıbrıs’ı kapsayan demokratik bir halk iktidarı kurmalı ve kendi kendimizi yöneteceğimiz bir düzen kurmalıyız.

Ancak bu şekilde dışarıdan dayatılan yıkım paketlerinden kurtulabilir, bizleri ezerek yok oluşa sürükleyen zamları, vergileri ortadan kaldırıp insan odaklı bir halk iktidarına sahip olabiliriz.

Şimdi zamlara, dayatmalara, paketlere, baskılara karşı ayağa kalkma zamanıdır!

Zamlara, dayatmalara, paketlere, baskılara boyun eğme, ayağa kalk!

#AyagaKalk”

Ayrıca kontrol

Devrim Temizler’e erişim engeli! Ne mutlu bizlere!

Türkiye dinci, faşist iktidarı şimdi de ülkemiz devrimci sitelerini susturmaya girişti. İlk kez ülkemizdeki bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir