ANA SAYFA / DKB / Zamlara karşı 8 Ocak’ta eylem

Zamlara karşı 8 Ocak’ta eylem

Ülkemizin kuzeyindeki sömürgeci işgal düzeninin yeni yılla birlikte başta seyrüsefer ve ehliyet harçları olmak üzere birçok kalemde uygulamaya soktuğu yüksek orandaki zamlara karşı sosyal medya üzerinden örgütlenen vatandaşlar 8 Ocak akşamı Lefkoşa’da kitlesel eylem düzenlemeye hazırlanıyor. Eyleme DKB de destek verecek.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki TC’ye bağlı alt yönetimin onyıllar içerisinde olşturduğu çarpık yapı gün geçtikçe daha da büyük bir çöküntüye dönüşüyor. İğneden ipliğe her kalemden toplanan sayısız vergi ve harçlara rağmen en basit altyapı yatırımlarının dahi düzgün bir şekilde yapılmadığı ve yüzlerce kişinin altyapı yetersizlikleri nedeni ile yollarda can verirken başta seyrüsefer ve ehliyet harçları olmak üzere birçok alanda yapılan yeni zamlar toplumda büyük bir tepki yaratmış durumda. Sosyal medya kanallarında bu zamlara tepki olarak oluşturulan gruplara 24 saat içerisinde 20 binden fazla kişinin katılması ve birlikte hareket etmek için örgütlenmeye başlaması sonucunda 8 Ocak Çarşamba günü saat 18:00’de Lefkoşa Otobüs Terminali’nde buluşulması ve kitlesel bir eylem gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Öte yandan Devrimci Komünist Birlik hesaplarından #AyagaKalk hashtagi ile bir kampanya başlatılarak; Zamlara boyun eğme, ayağa kalk!, Dayatmalara boyun eğme, ayağa kalk!, Paketlere boyun eğme, ayağa kalk!, Baskılara boyun eğme, ayağa kalk! sloganları ile paylaşımda bulunuldu ve eylemlere destek belirtildi.

Sosyal medya üzerinden yapılan eylem çağrısında ise şu ifadelere yerverildi:

“Güzel adamızın yıllar içinde üretimden uzaklaştırılması, yenilenmelerin dışarıya bağımlı yapılması, yapılan yenilenmelerde bilimsel gerçekliliğimizden uzak olması, halkımızı artık çileden çıkartmıştır. Halkın geçim sıkıntısı dikkate alınmadan, arka arkaya alınan zam kararları, evlerde aşın-ocağın yanmaması demektir. Sağlık hizmetlerinden yararlanmanın, artık lüks olması, eğitimin alınamaması, güvenlik sıkıntılarının olması demektir. Bu işin artık ne rengi, ne partisi, ne ulusu vardır. Bıçak çoktan kemiğe dayanmıştı, kemik çoktan kırıldı. Bunun farkındayız.

Yapılan zamların artık geri alınması gerekmektedir. Bunun başka şansı yoktur. Artık evinin elektriğini ödeyemeyen halkımızın, buna dayanacak gücü ve takatı kalmadı. Bugüne kadar verilen tepkilerin birikmişliği var içimizde. Artık susmayacağız, bir çıkar grubuna da çıkar sağlamayacağız. Bizlerin çığlığı vergisini verip de karşılığını alamayanların, hastahane kapılarında ilaç bekleyenlerin, ücretsiz eğitim hakkı olan öğrencilerin, uyuşturucu batağına sokulmaya çalışılan gençlerin, yollarda trafik cinayetlerine kurban gidenlerin çığlıdır. Kısaca bu çığlık hepimizin çığlığıdır.

Güzel bir ülkede yaşamak istiyorsak, ayağa kalkıp sesimizi çıkartma zamanı geldi. Güzel bir ülke yaratmak istiyorsak, bu köhnemiş rejim değil, halk kazanacak! İnanıyoruz.

Tüm halkımızı 8 Ocak 2020, Çarşamba günü saat 18:00’da Lefkoşa Terminal’ine çağırıyoruz.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir