ANA SAYFA / DKB / DKB: EL-SEN grevi ve bu düzenden kurtuluş üzerine…

DKB: EL-SEN grevi ve bu düzenden kurtuluş üzerine…

Devrimci Komünist Birlik EL-SEN’in toplumsal çıkarlar temelinde gerçekleştiridiği greve destek vererek sendikaya karşı yürütülen provakasyon çabalarına dikkat çekti ve sorunun çözümü için mücadeleyi gerçek anlamda bir kurtuluş kavgasına bağlayarak ülkenin tümünü kapsayacak olan demokratik bir halk iktidarının kurulmasının gerekliliğini vurguladı.

DKB açıklaması şöyle:

“Üreten işçi sınıfı, yoksul köylü ve emekçi halklardır. İşçi sınıfının ve tüm üreten emekçilerin gücü ise üretimden gelen güçtür! Üretenler olmayınca da hayat durur!

EL-SEN’in grevi de üretimin durması halinde yaşamın durduğunu bir kez daha göstermiştir!

Yaşamın durması karşında hepimiz üreten işçi, emekçilerle dayanışmamızı ve kurulu sömürgeci sömürü düzeniyle işbirlikçilerine karşı mücadeleyi yükseltmeliyiz!

Küçük burjuva, ikiyüzlü burjuva işbirlikçiler gibi, bir yandan işgale, sömürgeciye karşı olduğunu ileri sürüp, ardından EL-SEN’in grevi karşısında işgalci sömürgeci ve işbirlikçileriyle birlikte EL-SEN’e ve GREVE karşı duranların ikiyüzlü, tutarsız, işbirlikçi yönlerini teşhir etmeliyiz!

Bilelim ki EL-SEN, KTÖS, KTOEÖS vb. ilerici, demokrat sendikalarımızın toplumsal çıkarlar uğruna yürüttükleri mücadeleler, ayni zamanda özgürlük mücadelesinin bir parçasıdır ve birbirinden koparılması halinde ne sendikal, ne de sömürgeci işgale karşı mücadele ileri taşınamaz!

EL-SEN’in toplumsal çıkarlar temelinde yürüttüğü haklı mücadeleyi sekteye uğratmak için toplumun bazı kesimleri sendikaya karşı provake edilmeye çalışılmaktadır. Bu noktada halkımız uyanık olmalı ve günlük küçük çıkarlar temelinde değil, bütünlüklü düşünerek toplumsal çıkarları dikkate almalı bu haklı mücadelede EL-SEN’in yanında saf tutmalıdır.

Ülkemizin kuzeyini sömürgeci işgal düzeni ile yöneten Türkiye hakim sınıflarının planlarını görmeli ve teşhir etmeliyiz. Tıpkı geçmişte Sanayi Holding ve KTHY’nin batırılarak tasfiye edilmesi, Ercan ve su kaynaklarının sermayeye peşkeş çekilmesi süreçlerinde olduğu gibi yeni bir tasfiye ve talan süreci ile karşı karşıyayız. Elektrik, telekominikasyon, limanlar ve daha başka elde kalan ne kadar kamu kurumu varsa tasfiye dilerek sermayeye peşkeş çekilmesi için adımlar atılmaktadır.

Bu dayatmalara karşı halkımızın tüm demokratik ve ilerici dinamikleri bir araya gelmeli, ülkemizin kuzeyini sömürgeci işgalden kurtaracak olan ve devamında bir bütün olarak ülkemizin tümü kapsayacak olan demokratik bir halk iktidarının kurulması için harekete geçmelidir. Küçük hesaplarla hareket edip günü kurtarmaya çalışmak ve kapsamlı bir mücadeleden kaçmak artık mümkün değildir.

Ya bu çürümüş yapıyı dağıtarak gerçek bir kurtuluşa ulaşacağız, ya da dört br yanımızı sarmış olan bu çürümüşlük içerisinde bizler de çürüyüp yok olacağız!

Devrimci Komünist Birlik olarak EL-SEN’in zümresel hak talebiyle değil, bilakis elektrik kurumunun batırılmasının önüne geçmek için haklı taleplerle yürüttüğü mücadeleyi selamlıyoruz. Bu mücadelenin gerçek bir zafere ulaşabilmesi için tek yol olan kapsamlı bir kurtuluş kavgasına dönüştürülmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz!

Bir kez daha yineliyoruz; Bu pisliği sadece halkların birleşik devrimi temizler!”

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir