ANA SAYFA / DKB / 14. Karaburun Bilim Kongresi tamamlandı

14. Karaburun Bilim Kongresi tamamlandı

Bu yıl 14’üncüsü gerçekleştirilen Karaburun Bilim Kongresi 4-7 Eylül tarhleri arasında İzmir’in Karaburun ilçecinde “Sınıf Mücadelesi: Krizler ve Çıkışlar” başlığı ile yapıldı. Kongrede 4 gün boyunca 30’a yakın farklı oturumda aralarında Kıbrıs’tan DKB Genel Sekreteri Yusuf alkım’ın da yer aldığı 100’den fazla akademisyen, siyasetçi, sanatçı ve bir çok alandan kişinin sunumları yer aldı.

Bu yılki kongreye Kıbrıs’tan katılan Devrimci Komünist Birlik üçüncü gün gerçekleştirilen “Kriz hali: Devlet, siyaset, birikim” başlıklı oturumda “Kriz, emperyalist kuşatma ve çıkış yolu” konulu bir sunumda bulundu. Çok sayıda kişinin takip ettiği oturumda DKB temsilcisi Alkım kendileri açısından özellikle Türkiye, Yunanistan, Kürdistan ve bölge ülkelerindeki devrimci, ilerici çevrelerle güçlü bağlar kurmanın son derece önemli olduğunu, bu bağlamda bu kongre çalışmasına çok değer verdiklerini ve katılım göstermek istediklerini, kongre organizasyon komitesinin bu taleplerini kabul etmesinden dolayı da teşekkürlerini dile getirmek istediğini belirterek sunumuna başladı.

Kıbrıs sorunu ile igili olarak Türkiye’deki çoğu çevrede “Rum mezaliminden kurtardığımız yavru vatanımız” gibi genel bir ulusalcı algının hakim olduğunu belirten Alkım sunumunda Kıbrıs’ın geçmiş tarihi ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaparak, bugün ortaya çıkmış olan durumun geçmiş dayanaklarına değindi. Sunumunda bölgedeki yer altı kaynakları ve bu kaynakların emperyalist güçler tarafından sömürülme planlarına da değinen Alkım bu planlar çerçevesinde varılabilecek herhangi bir anlaşmanın Kıbrıs ve bölge halklarına barış, huzur ya da refah değil, tam tersi daha çok çatışma, kan ve göz yaşı vaat ettiğini vurguladı. Bunu görebilmek için dünyada bu tip kaynakların olduğu Suriye, Libya, Ukrayna, Venezuela gibi ülkelere bakmanın yeterli olduğunu belirten Alkım, dünyada bugün var olan güç dengelerinin bu tip kaynakları bir birlerinin sömürmesini engellemek, bunun için de bu coğrafyalarda çeşitli yollarla çatışmalı ve güvencesiz ortamlar yaratmak olduğuna dikkat çekti. Alkım konuşmasında Kıbrıs sorununun çözümü için DKB olarak savundukları Demokratik Halk Devrimi siyasetini ve bu yönde tüm Kıbrıs’ı kapsayan örgütlenme çalışmalarına da değinerek, bu siyasetin ana dayanaklarından bir tanesinin de başta Türkiye, Yunanistan, Kürdistan olamak üzere bölge ülkelerdeki devrim süreçleri olduğunun altını çizdi. Kıbrıs’ın siyasi, ekonomik yapısından dolayı, özellikle de Türkiye’nin sömürgeci işgali altındaki kuzeyinin Türkiye-Kürdistan devrimleri ile iç içe geçtiğini belirten Alkım, bu nedenle Kıbrıslı devrimciler açısından enternasyonal dayanışmanın ve güç birlikteliklerinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Sunumların ardından dinleyicilerin özellikle bölgedeki yer altı kaynakları ve iç içe geçmiş olan devrim süreçleri ile ilgili yoğun soruları ile karşılaşan Alkım bu konulardaki değerlendirmelerini daha da detaylandırarak konuşmasını tamamladı.

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir