ANA SAYFA / HABERLER / TC’ye ilhakta son halka uygulamaya konuyor!

TC’ye ilhakta son halka uygulamaya konuyor!

Türkiye Cumhuriyeti’nin sömürgeci işgali altındaki ülkemizin kuzeyinin TC’ye adım adım ilhakında son halka uygulamaya konuyor.

Gerici faşist TC iktidarı tarafından hazırlanarak ülkemizin kuzeyindeki işbirlikçi UBP-HP alt yönetim kooalisyonuna dayatılan yeni protokol ile beş aylık gibi kısa bir vadede Toplu İş Sözleşmesi hakkının kısıtlanması ve özellikle kamu çalışanlarının haklarının budanması, kamusal laik eğitimin geriletilerek İslami eğitimin artırılması, hali hazırda iyice zayıflatılmış olan kooperatiflerin tamamen etkisizleştirilmesi gibi dayatmaların hayata geçirilmesi planlanıyor.

İşbirlikçi UBP-HP alt yönetim kooalisyonu tarafından söz konusu protokolün madde madde, ‘zamanında ve eksiksiz’ yapılacağı sözüne karşılık ise yaklaşık iki yıldır kesilmiş olan TC mali katkılarının musluğu tekrardan açıldı. İmzalanan ek protokol ile 750 milyon TL’lik  kaynak aktarımı serbest bırakıldı. Bu kaynak ise çalışanların geriletilmiş olan haklarını artırmak için değil, tam tersine dayatılmış olan protokolün hayata geçirilmesi için kullanılması ön görülüyor.

Dayatılan yeni protokolde öne çıkan noktalar ise şöyle:

Kamu harcamalarında maaşlar dışında % 10 tasarruf sağlanacak.

Buna göre KIB-TEK’te personel maliyetleri azaltılacak. Yani ya maaşlar düşürülecek ya da bir miktar çalışan işten durdurulacak.

Toplu İş Sözleşmesi hakkı kazanılan yerlerde imza öncesinde “Maliye Bakanlığı onayı” zorunluluğu getirilecek. Bu yolla kamu çalışanlarının haklarını geri götürülmesi ve sendikalaşmanın zayıflatılması hedefleniyor.

Eğitimde ise ‘OECD ortalaması’ şartı adı altında öğretmen başına düşen öğrenci sayısının artırılması, böylece öğretmen istihdamında kısıtlamaya gidilmesi hedefleniyor. Öngörülen OECD ortalamasına göre öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilkokul kademesinde 15, ortaöğretim kademesinde ise 13 seviyesinde. Ülkemizin kuzeyindeki ortalamalar ise ilkokulda 11.6, ortaöğretimde 9.3. Buna göre protokolde ön görülen uygulama hayata geçirilmesi ile birlikte; öğretmen başına düşen öğrenci sayısı artırılacak. Yani bunun anlamaı öğretmen istihdamında kısıtlamaya gidilmesi. Diğer yandan ülkemizin kuzeyinin genelini gösteren oranlar ise tüm okullar için geçerli değil. Örneğin ortaöğretimde birçok alandaki öğretmen başına düşen öğrenci oranı OECD ortalamalarının çok daha üzerinde.

Kamuda yeni istihdamlar ise emekli olanların sayısını aşmayacak. Bunun sonucunda ise sömürgeci işgal altındaki ülkemizin kuzeyinde her geçen gün artan nüfüsa bağlı olarak daha çok sayıdaki kamusal hizmetin mevcut olan sayıdaki çalışanlarla yürütülmesi hedefleniyor. Yani bu kamu çalışanlarının iş yükünün artırılması anlamı taşıyor.

Bir diğer dayatma ise kamuda artan iş yüküne ve TC’deki ekonomik krize bağlı maaşlarda yaşanan kısmi artışa rağmen, ‘ek mesai harcamalarının 2018 yılı gerçekleşmesini aşmayacağı’ şeklindeki yaptırım. Bunun anlamı yaşanan hayat pahalılığı nedeni ile kısmi de olsa artan maaşlara bağlı artan ek mesai ücretlerinin, geçen yılki toplam rakamı geçmemesi, dolayısı ile ya daha az ek mesaiye gidilmesi, ya da kadro yetersizliği nedeni ile zorunlu ek measiye gidilen yerlerde maaş almadan angarya çalışmanın dayatılacak olmasıdır.

Protokole göre Koop Süt, Koop Levazım, Şeker Sigorta ve Koop Binboğa’nın hisselerin elden çıkartılması ön görülüyor. Kooperatifler ise küçük üreticiyi destekleyen değil, ticari bankalara dönüştürülecek. Büyük sermayeli yabancı bankalar ile rakabet edeeyen bu bankaların yakın bir gelecekte kapanması ise kaçınılmaz bir duruma dönüşecek. Bununla birlikte kredi ve kalkınma köy kooperatifleri de kapatılacak.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir