ANA SAYFA / HABERLER / Kamu çalışanı doktorlar 24 saatlik greve çıktı

Kamu çalışanı doktorlar 24 saatlik greve çıktı

Güney Kıbrıs’ta kamuda çalışan Pasyki sendikası üyesi doktorlar, kamu hastahanelerindeki personel azlığı nedeni ile halk sağlığının riske atıldığını belirterek 24 saatlik bir grev yapıyorlar.

Bugün sabah saat 7’den itibaren greve başlayan doktorlar, kamu hastahanelerindeki A&E departmanında çalışan doktorlarının aylardır ara vermeden, tıbbi hatalar yapma riskini de alarak görevlerini yerine getirmek durumunda kaldıklarını belirtiyorlar.

Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, grev için hiçbir gerekçe bulunmadığını iddia ederken, doktorların personel eksikliği nedeni ile uzun saatler çalışmak durumunda kalmalarını ve böylece hem kendilerinin, hem de tedavi ettikleri hastaların sağlıklarını riske atmalarını yeterli bir neden olarak  görmediğini itiraf etmiş oldu.

Kamu doktorları sendikası Pasyki yetkilileri ise, sağlık bakanlığının kamuda görev alan doktorların sorunları ile ilgili defalarca bilgilendirildiğini ve sorunların çözülmemesi durumunda çok sayıda doktorun devlet hastanelerinden ayrılacağı konusunda uyarıldığını, ancak ne yazık ki grev kararının alınmasından sonra harekete geçildiğini belirttiler.

Grev kararının ardından geçtiğimiz cumartesi günü bir toplanı düzenleyen bakanlık yetkilileri, pratisyen hekimlerinin A&E departmanlarında yardımcı olarak görevlendirilmesini önerdi. Bununla birlikte boş pozisyonların da doldurma çabalarının devam edecekği iddia edildi. Yapılan toplantıda ayrıca konuyla ilgili özel bir komite kurulmasına da karar verildiği aktarıldı.

Bilindiği gibi tüm dünyada olduğu gibi, gerek ülkemizin sömürgeci işgal altındaki kuzeyinde, gerekse de sözde bağımsız güneyinde, kapitalist üretim ilişkilerine dayalı olan ve giderek daha da yaygınlaştırılan sermaye odaklı devlet politikaları ile eğitimden, sağlığa her alandaki kamusal harcamalar kısıtlanmakta ve bu alanlar özel sermayenin kar odaklı işletmelerine devredilmekte.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir