ANA SAYFA / HABERLER / Zenon çalışanları bir kez daha direnişle haklarına sahip çıktı

Zenon çalışanları bir kez daha direnişle haklarına sahip çıktı

Larnaka Otobüs şirketi Zenon çalışanlarının grevi kazanımla sonuçlandı. Üç günlük başarılı grevin ardından otobüs seferleri dün akşam saatlerinden itibaren yeniden başladı.

Zenon otobüs şirketinin, dün yapılan görüşmelerde çalışanların Haziran ayı maaşlarını tam olarak ödemeyi kabul etmesinin ardından çalışanlar işe geri döndü.

Devlet radyosunun haberine göre, anlaşma şirketin büyük bir hissedarı maaşlarını karşılamak için devreye girmesi üzerine sağlanırken, hükümet ile şirket arasında ise bir anlaşmaya varılmadı.

Çalışanlar Pazartesi gününden beridir maaşları ödenmediği ve pirim yatırımlarının yapılmaması nedeniyle grevdeydi

Şirketin maaşların yarısını ödemeyi teklif etmesini üzerine çalışanlar, bunun kendileri ve aileleri için yapmak zorunda oldukları harcamaları karşılamadığı ve böylesi bir öneriyi kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirterek grev kararı almışlardı.

Otobüs söförleri ve çalışanlar dün Lefkoşa’da protesto eylemi düzenlerken, Zenon şirketi ile Ulaştırma Bakanlığı arasında ise bir dizi toplantı yapıldı, ancak görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Zenon yönetim kurulu, şirketin, yedek parça tedarik etmek, otobüsleri tamir etmek ve alacaklı olan çalışanlara haziran ayı maaşlarını ödeyebilmek için hükümet tarafından şirkete ödenen destek fonuna ihtiyacı olduğunu belirtirken, hükümetin son yıllarda keyfi bir şekilde bu sübvansiyonları kestiğini ve şirketin likiditesinde büyük bir sorun yarattığını söylediler.

Ulaştırma Bakanı Vassiliki Anastasiadou ise, bakanlığın çalışanların maaşlarının ödenmesi için gerekli olan tutarı şirkete ödeme konusundaki sözleşmeye yükümlülüğünü tamamen yerine getirdiğini ancak her ay olduğu gibi gerekli ödemeyi alan şirketin bu parayı çalışanların maaşları ödemek için kullanmayarak suç işlediğini savundu.

Çalışanların örgütlü olduğu sendikalar ise bakanlığın tek sorumluluğunun çalışanların maaşları için gerekli olan parayı şirkete ödemlekle sınırlı olamayacağı ve şirketin çalışanların maaşlarını ödemesi için gerekli yaptırımları uygulaması gerektiğinin altını çizdiler.

Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizin güneyinde de bir çok alandaki kamusal harcamaları kesme yönünde adımlar atan sermaye iktidarları, kendi sorumlulukları altında olması gerekn hizmet alanlarını önce devlet destekli fonlarla özel şirketlere devretmekte, ardından bu fonlarda kesintiye giderek şirketlerin çalışanların haklarını geriye götürmelerine gerekçe yaratmaktadır.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir