ANA SAYFA / HABERLER / Vasilou nene evine duyduğu hasretle yaşama göz yumdu

Vasilou nene evine duyduğu hasretle yaşama göz yumdu

106 yaşındaki Vasilou Ahmeti işgal altındaki evine dönemeden bugün vefat etti.

45 yıldır evine dönme umudu ve hayali ile yaşayan Maronit nenemizin ömrü hasterini sonlandırmaya yetmedi ve bugün yaşama gözlerini yumdu!

Kıbrıs’ın Rumca, Ermenice, Latince, Türkçe, Maronice vd. dillerini konuşan halklarının silah zoruyla, tehditle, zorbalıkla evlerinden, topraklarından koparılıp göçertilmelerinin üzerinden yıllar geçti! Ama acılar hala sürüyor…

Halklarımız insanları yaşamları boyunca umudlarıyla, özlemleriyle sabırla bekliyorlar! Bir gün evlerine yopraklarına diğer halklardan kardeşlerine kavuşacaklar diye!

Ama bu hasrete ömrü yetmeyenlerden biri de Maronit nenemiz, 106 yaşındaki Vasilou Ahmeti oldu ve bugün vefat etti.!

Sömürgeci işgal düzeninde TC sömürge yönetimi ve yerli işbirlikciler halklarımızın bu umut ve beklentilerini kendi varlık ve egemenliklerinin devamında kullanılacak bir araç olarak görmektedirler. Dahası 1974 işgalinden bugüne farklı zamanlarda bu yönde olumlu adım atılacağı haberleriyle insanlarımızın umutlarıyla oynamaktadırlar.

Son olarak bundan iki yıl önce sömürgecinin yerel üst düzey memurlarından “cumhurbaşkanı” Akıncı bu konuda açılım yapılacağını duyurarak halklarımızın umutlarıyla oynamış ve boş vaatlerde bulunmuştu.

Bu konuda 27 Temmuz 2017 günü Havadis gazetesinde yeralan haber şöyleydi:

Vasilou Ahmet evine dönüyor

43 yıldır köyüne dönmek için mücadele eden 104 yaşındaki Vasilou Ahmet Fella, “Köyümde ölmek istiyorum” diye diretti, yıllardır kavga verdi. Alınan siyasi karara herkesi çok mutlu etti, Vasilou Ahmet Fella adına ise herkes sevindi.

SİYASİ KARAR TAMAM: Maronitlerin KKTC’deki bütün köylerine dönüşlerini sağlamak için siyasi karar verildi. Cumhurbaşkanı Akıncı başkanlığında bu sabah Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan toplantıda tüm Maronit köylerine dönüş imkanı sağlanması kararı alındı.

NÜFUS BELLİ: Aya Marina’da 450 Maronit, 70 Türk, Karpaşa’da 250 Maronit, Azomatos’ta ise 550 Maronit yaşıyordu. Karma köy Ayia Marina’da Maronitler ve Türkler arasında çok ciddi aile ilişkileri de kurulmuştu. Hali hazırda Maronitlerin yaşadığı tek köy olan Kormacit’in nüfusu ise 1250.

KAYNAK HAZIR: Üç köyün yol, elektrik ve su alt yapısı kısa sürede tamamlanacak. KKTC hükümetinin gerekli ihale sürecini tamamlamasının ardından, alt yapı çalışmaları için gerekli tüm kaynak, Türkiye tarafından ödenecek.”

Sömürgeci işgalden ve işbirlikçilerinden kurtulmadan ezilen halklarımızın acıları son bulmayacaktır. Bunun için de ülkemizin tüm ezilen emekci halklarının ortak devrimci örgütlenmesi ve mücadelesinin önünü açmak zorundayız.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir