ANA SAYFA / HABERLER / S-400’ler işgal altındaki ülkemizin kuzeyine mi yerleştiriliyor?

S-400’ler işgal altındaki ülkemizin kuzeyine mi yerleştiriliyor?

Bloomberg’in haberine göre Türkiye alacağı S-400 hava savunma sistemini Akdeniz’e yerleştirecek. Türkiye’nin S-400’leri Akdeniz’deki doğalgaz rekabetinde koz olarak kullanmayı planladığı öne sürülüyor.

Türkiye’nin Rusya’dan alınacak S-400’leri güney sahiline konuşlandırmayı düşündüğü iddia edildilirken olasılıklar arasında ülkemizin TC işgali altındaki kuzeyi de bulunuyor.

DOĞALGAZ MÜCADELESİ İÇİN Mİ?

Doğu Akdeniz’de çok büyük miktarda doğalgaz rezervleri bulunduğu, ülkemiz Kıbrıs açıklarındaki bu rezervlerin bölgede büyük gerilime sebep olduğu biliniyor.

Total, ENI, BP ve Shell’in de aralarında bulunduğu pek çok uluslararası enerji şirketinin yönlendirmesiyle de birlikte, ülkemizin güneyindeki bölgelerde İsrail-Mısır-Kıbrıs-Yunanistan anlaşması büyük oranda sağlanmış durumda.

Türkiye’nin ise bu bölgelerde doğalgaz arama faaliyetlerine başladığı ve bölgedeki enerjiden pay almak için girişimlerde bulunduğu biliniyor.

DOĞU AKDENİZ’DE DOĞALGAZ PAYLAŞIMI

Türkiye S-400’leri bölgeye yerleştirerek bölgedeki olası gerilimlerde eli güçlendirmeye çalışıyor.

Bölgedeki doğalgaz rezervleri, ABD için de önem taşıyor. ABD’li şirket ExxonMobil, bölgede sondajlara başlamış durumda.

Doğu Akdeniz enerji kaynaklarının ülkemizin güneyinde kalan bölümü, enerji tekelleri arasında paylaşılırken, kuzeydeki kaynaklara ne olacağı konusu belirsizliğini koruyor.

Bölgedeki emperyalist tekeller arasındaki paylaşımı gösteren harita ise söyle:

Ayrıca kontrol

İşçi sınıfı mücadele tarihi: Koektif Aksiyon

Türkiye’de 15-16 1970’de gerçekleşen işçi eylemlerinin 50. yıl dönümünde Volkan Yaraşır’ın çalışması “İşçi sınıfı mücadele …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir