ANA SAYFA / HABERLER / Elektrik Krumunda grev masada!

Elektrik Krumunda grev masada!

Elektrik Krumu sendikaları bugün grev yapıp yapmama konusunda karar veriyor.

Kıbrıs Elektrik Kurumu’ndaki (EAC) işçileri temsil eden sendikalar, hükümeti sorunlarını ele almaya zorlamak için hangi adımları atacağını belirlemek üzere bugün toplanıyor.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, elektrik şirketi çalışanları, örgütlü oldukları sendikaların nasıl bir mücadele yolu izlemesi ile ilgili gerçekleştirilen referandum kapsamında oy verdiler.

Referandum sonucunda çalışanların iradelerine bağlı olarak nasıl bir yol izleneceği ise bugün belirlenecek. Yapılan araştırmalar ise birçok işçinin önümüzdeki haftadan itibaren acil grevden yana olduğunu  gösteriyor. Bununla birlikte bazı çalışanların ise daha uzlaşıcı bir yolla, EAC yönetimine bir uyarı niteliğinde, iş yavaşlatma ya da fazla mesai yapmayı reddetmek gibi adımlar atılmasından yana.

Daha önce çalışanların açtığı dava sonucunda, idari mahkeme 2012 yılından sonra çalışanların kaybettikleri hakların geri ödenmesi kararı vermişti. Karar, oluşan sorundan etkilenen çalışanların 2012’den bu yana ortaya çıkan kayıpları için derhal tazminat alma haklarına sahip oldukları anlamına geliyordu.

Ancak yöneticiler, bu mahkeme kararına itiraz ediyor ve böyle bir tazminatın ödenmesini, yüksek mahkeme tarafından kesin bir karar alınana kadar dondurmak istiyorlar. EAC çalışanları ise tazminatın biran önce kendilerine ödenmesini istiyor.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir