ANA SAYFA / KIBRIS / Fazıl Önder’i Saygıyla Anıyoruz!

Fazıl Önder’i Saygıyla Anıyoruz!

1958 ortak 1 Mayıs kutlamalarının ardından EOKA ve TMT faşist saldırganlığının ilk kurbanları olan Dimitris Matsukos ve Savvas Menikos’un katledilmesinden 2 gün sonra bu kez TMT tetikçileri harekete geçtiler. Hedef İnklapçı gazetesinin yönetmeni Fazıl Önder’di.

TMT ilk önce 22 Mayıs günü sendikacı Ahmet Sadi Erkut’u evinin önünde kurşunlayarak öldürmeye çalışmış ama başarılı olamamıştı. Ahmet Sadi ve karısı saldırıdan ağır şekilde yaralı olarak kurtuldu.

İki gün sonra, 24 Mayıs günü ise gözü dönmüş faşist tetikçiler bu kez Lefkoşa Arasta bölgesinde dükkanı bulunan, İnkılâpçı gazetesi genel yayın yönetmeni Fazıl Önder Saraç’ı hedef aldı.

Fazıl Önder dükkanında çalıştığı sırada önce kurşunlandı, ölmeyip saldırganların peşine düşünce, arkasından gelen bir diğer tetikçi tarafından sırtından hançerlenerek canice öldürüldü.

TMT de EOKA gibi Fazıl Önder’in cenazesine katılımı tehditlerle engelledi. Öyle ki Önder’in Küçük Kaymaklı Mezarlığı’ndaki yeri halen daha tam olarak bilinmemektedir.

Ortak Vatan İçin Ortak Mücadeleleri Yolumuza Işık Tutuyor…

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir