ANA SAYFA / KIBRIS / Savvas Menikos ve Dimitris Matsukos’u Saygıyla Anıyoruz!

Savvas Menikos ve Dimitris Matsukos’u Saygıyla Anıyoruz!

1958 ortak 1 Mayıs kutlamalarının ardından EOKA ve TMT faşist saldırganlığının ilk kurbanları olan Dimitris Matsukos ve Savvas Menikos 23 Mayıs 1958 günü EOKA tetikçileri tarafından barbarca katledildi.

Yipsu köyünden altı çocuk babası, şoför Dimitris Matsukos Varoşa ve çevresindeki köylerde AKEL’in etkinliklerine otobüsle halkı taşıdığı için EOKA’cı faşistler tarafından sürekli tehdit ediliyordu. Mart ayında EOKA’dan bir tehdit mektubu aldı. Aynı ay Trikomo’daki PEO mitingine Yipsu köyünden insanları götürmesinin ardından otobüsü yakıldı. Nisan ayında Lapathos’taki başka bir etkinliğe insanları taşıdığı için maskeli kişilerin saldırısına uğradı. Matsukos faşist saldırılara ve devrimci mücadeleyi terk etmesi yönündeki tehditlere boyun eğmedi ve 23 Mayıs günü katledildi.

Gufes köyünden altı çocuk babası, işçi Savvas Menikos ise her sabah köyünden Lefkonuk’a, oradan da çalıştığı Varoşa’ya gitmekteydi. Katledildiği gün, öğleden sonra yüzleri maskeli, elleri silahlı altı faşist tarafından, devrimci mücadeleyi terk etmesi yönünde tehdit edildi. Daha sonra EOKA’cı faşistler Menikos’u Lefkonuk’a getirdiler ve İngiliz sömürgecilerinin köydeki polis karakolunun yakınındaki kilisenin bahçesinde bulunan efkalipto ağacına bağladılar. Ardından kilisenin çanlarını çalıp, köyün sakinlerini “milli görevlerini” yapmak için “haini” linç etmeye çağırarak, ona taşlar ve sopalarla saldırarak ölünceye kadar işkence ettiler. Katiller Menikos’un cenazesinin kaldırılmaması için köyün papazlarını tehdit ettiler.

Ortak Vatan İçin Ortak Mücadeleleri Yolumuza Işık Tutuyor…

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir