ANA SAYFA / DKB / Fazıl Önder katledildiği yerde anılıyor

Fazıl Önder katledildiği yerde anılıyor

24 Mayıs 1958’de TMT tetikçileri tarafından önce vurulan, ardından da sırtından hançerleneren katledilen gazeteci ve işçi lideri Fazıl Önder katledilişinin yıl dönümünde ortak bir etkinlikle anılıyor.

KTÖS’ten Eylem Organizasyon Komitesi adına yapılan açıklamada, 24 Mayıs’ın Kıbrıs tarihinde sendikacı, gazeteci ve işçi lideri Fazıl Önder’in katledildiği kara bir gün olduğu hatırlatılarak gerçekleştirilecek ortak etkinlik ile ilgli tüm ilerici, demokraty çevrelere katılım çağrısı yapıldı.

Aralarında Devrimci Komünist Birlik’in de yer aldığı Organizasyon Komitesi açıklamasında Fazıl Önder’in katledilmesinin, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumlarını birbirinden koparmak için uğraş veren ve emperyalist güçler tarafından beslenenlerin ve faşist güçlerin adada yarattıkları terörün bir sonucu olduğu vurgulanarak “Demokrasiyi içine sindiremeyen, Kıbrıs Türk toplumu içindeki demokratik, ilerici insanları silah zoruyla susturmayı kendine hedef seçen faşistler, bunu asla başaramamışlardır” denildi.

Açıklamada Fazıl Önder’in vahşice katledildiği, fakat evrensel, ilerici fikirleri yaşamaya devam ederek, bugünün ilericilerine ışık tutmaya devam etmekte olduğunun altı çizildi ve Fazıl Önder’i anmak ve faşizmin bu ülkede yarattığı yıkımı tekrardan hatırlatmak için tüm ilerici, demokrat kesimler 24 Mayıs Cuma akşamı saat 18.00’de Lefkoşa’da Fazıl Önder Meydanı’nda buluşup, katledildiği yere yürümeye davet edildi.

Ayrıca kontrol

Umudumuz Gelecek Festivali gerçekleştirildi

Umudumuz Gelecek Kültür Sanat Festivali 27 Ağustos Perşembe akşamı Lefkoşa Taşkınköy Spor Kulübü tesislerinde gerçekleştirildi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir