ANA SAYFA / HABERLER / Sözleşmeli çalışanlar süresiz grev uyarısında bulundu

Sözleşmeli çalışanlar süresiz grev uyarısında bulundu

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bağlı kamu sektöründe sözleşmeli çalışanların sürdürdüğü grevin ikinci gününde işçiler Maliye Bakanlığı’ndan Temsilciler Meclisi’ne ve ardından Yüksek Mahkeme’ye yürüdükten sonra süresiz greve başlama uyarısında bulundular.

Çalışanlar dün gerçekleştirdikleri eylem sırasında yetkililere iletilmek üzere, kamuda aynı işi yaptıkları kadrolu meslektaşlarıyla aynı muameleyi isteyen bir mektup verdiler.

Çalışanlar “Eşit iş için eşit ücret, ayrımcılığı ortadan kaldırın”, “Eşitlik istiyoruz, eşit haklar istiyoruz” ve “Yasadışılığı sona erdirin” gibi sloganlar atarak pankart ve yaftalar taşıdılar.

Sözleşmeli İşçiler Sendikası Isotita Başkanı Prodromos Christofi, heyetin protestoların ilk günü olan Pazartesi günü Cumhurbaşkanı’nı görmeye gittiğini ve Salı günü ise bulunmayan Meclis Başkanı’nı görme niyetinde olduğuklarını söyledi.

Maliye Bakanı ile geçen hafta gerçekleştirdikleri bir toplantıya atıfta bulunan Christofi, “Bakan, hükümet harcamalarının maliyetini önemli ölçüde artıracak hiçbir şeyi kabul etmeyeceğini açıkladı.” dedi.

Bir sonuç alınamaması durumunda çalışanların süresiz greve başlayacağını belirten Isotita Sendikası Başkanı, “seçim öncesi dönemden faydalanmaya çalıştıklarını” idda edenlere yönelik olarak sendikanın, AB seçimlerinden önce, özellikle de AB seçimlerinden önce bu grevi gerçekleştirdiklerini ve bununla yetkililerin samimiyetini görmek istediklerini söyledi.

Christofi, merkezi hükümette 6.000’den fazla çalışanın bu durumdan etkilendiğini ve diğer kamu kuruluşlarında sayının yaklaşık 11.000’e, yani kamu sektörünün yaklaşık yüzde 33’e ulaştığının altını çizdi.

Ayrıca kontrol

Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış!

Kurtuluşu sandıkta gösteren sömürgeci ve işbirlikçileri, “amigoları” üzerinden de “kötünün iyisini seçiniz” propagandası ile halkları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir