ANA SAYFA / HABERLER / Kamudaki sözleşmeli çalışanlar 48 saatlik grevde

Kamudaki sözleşmeli çalışanlar 48 saatlik grevde

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bağlı kamu sektöründeki sözleşmeli işçiler, aynı işi yaptıkları kadrolu çalışanlar ile aynı muameleyi görmemelerini protesto etmek için bugün ve yarın 48 saatlik bir grev gerçekleştiriyorlar.

Cuma günü Maliye Bakanlığı ile çalışanların temsilcileri arasında gerçekleştirilen son görüşmede herhangi bir ilerleme sağlanamaması nedeniyle, çalışanlar cumartesi akşamı gerçekleştirdikleri toplantıda grev kararı aldılar.

Çalışanların geçtiğimiz hafta Çarşamba günü ilk eylemlerini gerçekleştirmişler ve ülke genelindeki tüm Vatandaş hizmetleri Merkezleri iki saat boyunca hizmet veremez duruma gelmişti.

Maliye Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta içindeki grevlerin aksine, Pazartesi ve Salı günü merkezlerin hizmet vermeye devam edeceğini iddia etti. Bakanlık  personel sayısının azalması nedeniyle hizmetin yavaş olması beklediklerini ve  acil durumlara öncelik verileceğini belirtti.

Çalışanlar adına açıklamada bulunan yetkili sendika temsilcisi, işçilerin vadeli sözleşmelerle çalıştırıldıkları zaman, haksız yere ayrımcılığa maruz kalmamaları gerektiğini ve bununla birlikte devlet tarafından onurlandırılmadığını şart koşan  bir AB direktifinin olduğunu hatırlatarak Bakanlığı bu direktiflere bağlı kalmaya çağırdı.

Sendika yaptığı açıklamada Cuma günkü toplantıda, Maliye Bakanlığı yetkililerinin geçici ve sözleşmeli çalışanların tam zamanlı çalışanlara sunulan aynı emeklilik programına katılmalarına izin vermesini ve sosyal sigortaya aynı oranda katkı ödemesi yapması talebini reddettiği bilgisini de paylaştı.

Sendikadan yapılan açıklamay göre çalışanların iki günlük grevi karşısında adım atılması durumunda grevin kaldırılabileceği, bunun gerçekleşmemesi durumunda ise yeni tedbirlerle mücadelenin sürdürüleceği belirtildi.

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir