ANA SAYFA / HABERLER / Tutsak yakınları saldırı ve engellere karşın eylemde

Tutsak yakınları saldırı ve engellere karşın eylemde

Türkiye’de tutsak yakınlarının, tecrite karşı açlık grevleriyle dayanışma eylemleri dün de devam etti.

Kızıl Bayrak gazetesinin gaberine göre Türkiye’de tutsak yakınları, tecrite karşı açlık grevindeki tutsaklarla dayanışma temelinde dün yine pek çok ilde eylemdeydi. Eylemlerin çoğu saldırı ve engellemelerle karşılaştı.

Kocaeli

Tutsak yakınlarının Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi önünde başlattığı nöbet eylemi 31. gününde yine polis engeliyle karşılaştı. Tutsak yakınlarının engellenmesine tepki gösteren Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Sinan Zincir, “Yaptığınız yasal değil bu aileleri engellemekle aslında hukuku çiğniyorsunuz” dedi. Saldırı tehditlerini sürdüren polis tutsak annelerinin üzerine yürürken, tutsak yakınları yarın yine geleceklerini vurgulayarak hapishane önünden ayrıldılar.

İstanbul

Bakırköy Hapishanesi’ne doğru yürüyüşe geçen tutsak yakınlarına polisler saldırarak tutsak yakınlarını ve desteğe gelenleri darp etti. 14 kişinin gözaltına alındığı saldırı sonrasında HDP Milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Hüda Kaya oturma eylemi yaptılar. Oturma eyleminin ardından iki vekil saldırıyı kınayan ve tutsakların talebinin karşılanması gerektiğini belirten açıklamalar yaptı.

Tutsak yakınları Ümraniye T Tipi Hapishanesi önünde oturma eylemi yaptı. Tutsaklarla görüş sonrasında yapılan oturma eylemi bir süre sessiz bir şekilde sürdükten sonra “Leyla Güven onurumuzdur!”, “Tecrit kalksın Leyla yaşasın!” sloganları ve zılgıtlarla sona erdi.

Tutsak yakınları adına açıklama yapılan eylemde, Ümraniye Hapishanesi’nde 70 gündür açlık grevinde olan Halit Yavuz’un annesi Ayşe Yavuz da söz aldı. Yavuz Gebze, Bakırköy, Esenyurt, Diyarbakır ve diğer yerlerde çocukları için cezaevi önlerinde direnen anneleri selamladı.

İzmir

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Kadın Komisyonu, şube binasında basın toplantısı yaparak, dayanışma eyleminde olan annelerin darp edilmesini protesto etti.

İHD Şube Yöneticisi Cemile Karakaya, annelere yönelik saldırıya ve yasaklara tepki göstererek “Tecrit kalksın çocuklarımız ölmesin, barış olsun diyen bu annelere yapılan her türlü saldırı, şiddet, taciz işkencedir. Ve işkence bir insanlık suçudur” dedi.

Diyarbakır

Diyarbakır Bağlar‘daki Koşuyolu Parkı’nda tutsak yakınlarının yapmak istediği eylem dün de engellemeyle karşılaştı. Tutsak annelerini abluka altına alarak kimliklerini toplayan polisler, Genel Bilgi Taraması (GBT) yapmak istedi. Polise tepki gösteren bir kişi, ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Engellendikleri yerde bir süre oturma eylemi yapan tutsak yakınları, daha sonra Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) binası önüne yürüdü.

Dernek binası önünde konuşma yapan tutsak annesi Meymenet Boz, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan oğlu Yusuf Boz’un 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olduğunu belirtti. Anne Boz konuşmasının sonunda “Herkese sesleniyorum: Yüreği yanan herkes gelsin, mücadelemize destek olsun” dedi.

Tutsak anaları başta olmak üzere tutsak yakınları Bismil ilçesinde de Kardeşlik Parkı’nda oturma eylemi gerçekleştirdi. Parkı abluka altına alan polis, tutsak yakınlarına saldırı tehdinde bulundu. Bunun üzerine anneler “Bijî berxwedana zindana!”, “Leyla Güven onurumuzdur!” ve “Direne direne kazanacağız!” sloganlarıyla HDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. İstasyon Caddesi’ne ulaşan tutsak yakınlarına polisin TOMA ile saldırısı sonrasında eylem son buldu. Tutsak yakınları yarın Kardeşlik Parkı’nda yine buluşacaklarını belirterek HDP ilçe binasına geçti.

Şırnak

Açlık grevi eyleminde 20 tutsağın bulunduğu Şırnak T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde görüş sonrası tutsak yakınlarına desteğe gelen HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz açıklama yaptı. Kaçmaz tecrite son verilmesi çağrısı yaparak “Tek bir talep var; hükümetin ve devletin kendi mevcut yasalarını uygulaması” dedi.

***

Öte yandan, 7 Mayıs’ta tutsaklarla dayanışma için Batman’da yapılan zincir eyleminde gözaltına alınan biri çocuk iki kişi dün tutuklandı. 8. sınıf öğrencisi 15 yaşındaki W.K. ile üniversiteye hazırlanan 18 yaşındaki Muhammed Şerif Çiçekli dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” ve “trafik akışını engelleme” iddialarıyla tutuklandı.

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir