ANA SAYFA / HABERLER / Sömürge yönetiminde yeni düzenleme!

Sömürge yönetiminde yeni düzenleme!

TC devletinin sömürgesi Kıbrıs’ın kuzeyinde oluşturmayı amaçladığı “Başkanlık sistemi” yeniden gündemde!

Sömürge Yönetimi’nin yerel üst düzey memurlarının oluşturduğu “KKTC Hükümeti” Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın (DP) bakanlık görevinden istifası ardından Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, parti toplantısının ardından HP’nin hükümetten çekilme kararını açıkladı.

TC Sömürge Yönetimi altındaki Kıbrıs’ın kuzeyinde kapitalist sömürü düzeninden kaynaklı ekonomik krizin boyutları derinleştikçe, sömürgeci işgal ve kapitalizme karşı tepkilerin de gelişmekte olduğu, işçi, emekçi sınıfların eylemlerinin artışından görülebilmekte.

TC Sömürge Yönetimi gelişen tepkilerin hedefini şaşırtma amacıyla tüm sorunların kaynağıymış gibi, dikkatleri kendi egemenliğini gizleyen, perde görevi yapan yerel üst düzey memurlarına ve onlar tarafından oluşan “KKTC Hükümeti”ne “parlamenter/başkanlık sistemi”ne yöneltiyor!

Sömürge Yönetimi’nde yapmayı planladığı yeni düzenlemeleri adım adım ileri taşıyor. Bunun için de gündemi belirleyecek propaganda faaliyetlerine başlamış bulunmakta.

Türkiye’de eski AKP İstanbul Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu tweeter hesabından “KKTC”için Başkanlık önerisinde” bulundu. Kuzu “Gelin KKTC’ye Başkanlık Sistemini getirelim” ifadelerini kullandı.

Burhan Kuzu’nun paylaşımı şöyle;

“KKTC’de dötlü koalisyon çöktü ve hükümet dağıldı. Kaç defa hatırlattım! Gelin KKTC’de Başkanlık sistemi getirelim .Güney Kıbrıs böyle. Şu kokuşmuş ve miadını doldurmuş Parlamenter sistemden kurtulalım. Bu işin uzmanı ve mimarı olarak yardımcı olmaya hazırız”

Tüm bu olgulara ek olarak TC’nin gerici, faşist paramiliter yerli ve sömürgeci nüfusunu örgütleme amacıyla kurdurduğu Yeniden Doğuş Partisi’nin programına “Başkanlık Sistemine geçmeyi” koydurarak, diğer tüm işbirlikçi partilerle birlikte amacını ileri taşıyacak planlamayı yaptığı da görülmektedir.

Gelecek Gazetesi’nde yazdığımız ve 28 Haziran 2018 tarihinde www.devrimtemizler.net haber sitemizde, TC’deki başkanlık sistemine geçiş sonrası yaptığımız öngörü ve değerlendirmenin yeraldığı ve bugün de geçerliliğini koruyan “Faşizme karşı Birleşik Devrimci Mücadele”* başlıklı yazımızda şunları belirtmiştik:

“12 Eylül darbesi öncesi başlayan ve sonrası dönemde tekelci büyük sermayenin hedeflediği başkanlık sistemi ve düzenin devamından yana “sol” ve “sağ” iki büyük partili faşist yapı sonunda oluştu!

Sömürgeci, işgalci TC devletinin faşist yapısının gözardı edilmesi nedeniyle tekelci sermayenin devlet partileriyle faşizmi gerileteceklerini, tek adam rejimi gibi sınıfsal içerikten yoksun tanımlar, tesbitlerle tek adam rejimine son verecekleri sözleriyle halkları uyutacak ittifaklar kuranlar, destek verenler seçim sonuçlarına boyun eğmiş durumdalar.

Sömürgedeki yerel idareciklere seçilenler ise işgal ve sömürgeciye karşı mücadeleden sözetmeksizin, buralara seçilme heyecanı ile seçim değerlendirmeleri ile meşguller !

Yarın önümüze yıllardır istenilen ancak uygulaması önümüzdeki dönemde yapılması planlanan ve tüm sorunların kaynağı /çözüm modeli olarak “başkanlık ” sistemi getirilecektir.

Çünkü sömürgeci devlet, sömürgesindeki Üst Koordinasyon Kurulu’nda tek bir yerel seçilmiş üst düzey memurunun olmasını daha yararlı görmektedir!

Sömürgede mücadeleyi esas hedef olarak muhtarlık, belediye, milletvekili, cumhurbaşkanlığı kadrolarının nasıl oluşturulması üzerine mi, yoksa kurtuluşu, özgürlüğü elde etmek için devrime nasıl hazırlanacağımız üzerine mi oturtacağız?!

Faşizme karşı mücadeleyi sömürgeci, işgalci TC devletine karşı mücadeleden ayrı gören ve düşünenlerin sonu onun partilerine yama olmadan öteye geçmeyecektir.

Hem Kıbrıs’ın kuzeyinde hem de Türkiye’de!

Şimdi sahte demokrasicilik oyunlarını bir kenara bırakma ve halklarımıza özgürlüğü getirecek olan Demokratik Halk Devrimi için örgütlenmeye hız verme zamanı!”

Ayrıca kontrol

DKB: Çözüm sandıkta değil, örgütlü gücümüzdedir!

Devrimci Komünist Birlik yapılan seçimlerin meşru olmadığını belriterek çözümün halkın umutlarını çalarak sahte sandıklara hapsedenlerde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir