ANA SAYFA / HABERLER / Açlık grevleri ölüm orucuna dönüyor…

Açlık grevleri ölüm orucuna dönüyor…

Türkiye zindanlarında tecrite karşı açlık grevindeki tutsaklar adına yapılan açıklamada, talepleri kabul edilene kadar eylemlerini sürdürecekleri vurgulandı ve 10 Mayıs’ta 15 tutsağın daha ölüm orucuna başlayacağı belirtildi.

İmralı Hapishanesi’ndeki ağır tecrite karşı açlık grevleri sürerken dün hapishanelerdeki PKK ve PAJK’li tutsaklar adına yeni bir açıklama yapıldı.

Talepleri karşılanana kadar açlık grevi direnişlerinin süreceğinin altı çizilen açıklamada, 10 Mayıs’ta 15 tutsağın daha ölüm orucuna başlayacağı belirtildi.

Devletin açlık grevlerini bitirmek adına “sinsi hesaplar” çabasında olduğu, Abdullah Öcalan’la kurulan temasın da bu kapsamda olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Önderliğimizle 12 Ocak’ta ve 2 Mayıs’ta yapılan temaslar devlet aklının sinsi hesaplarıyla yapılan temaslardır. Ne bir mutabakat ne bir müzakere ne de bir diyalog süreci geliştirilmediği anlaşılmaktadır. 12 Ocak ve 2 Mayıs arasında geçen zaman diliminde bile devlet aklının ne kadar fukara düşündüğünü ve kendi koyduğu yasalar içerisinde çelişki yaşadığını görmekteyiz.

Bizler PKK ve PAJK’lı tutsaklar olarak basına deklere ettiğimiz 7 maddelik taleplerimizin hayat bulması verili anayasayı zorlamayacağı gibi adaletin şahsileştirilmesinden ve keyfileştirilmesinden çıkmasını zorlayacaktır.”

Mutlak tecrit son bulana kadar sürecek”

“Gelinen aşamada önderliğimiz üzerindeki tecrit halen devam etmektedir. 2 Mayıs görüşmesinden sonra yapılan avukat, aile ve vasi başvurularının reddedilmesi mutlak tecridin sürdürülmesi anlamına gelmektedir” diye devam eden açıklamada, devletin tecritteki ısrarına karşılık ikinci bir ölüm orucu grubuyla direnişin yükseltileceği ifade edildi.

30 Nisan’da 15 tutsağın ölüm orucuna başladığı ve bu eylemin devam ettiği hatırlatılarak, 10 Mayıs’ta ölüm orucuna başlayacak ikinci gruptaki 15 tutsağın isimleri şöyle sıralandı:

Kandıra Cezaevi’nden
Yaşar Cinbaş
Muhammed İnal
Diyadin Akdemir
Engin Kahraman

Bolu F Cezaevi’nden
İbrahim Doğan
Ahmet Emin Eren
Mustafa Taştan

Patnos Cezaevi’nden;
Sena Efe,
Burhan Şık
Faysal Atak
Şefik Kayhan

Tekirdağ 1 Nolu Cezaevi’nden
Reşat Özdil

Tekirdağ 2 Nolu Cezaevi’nden
Zeki Bayhan
Yılmaz Yıldız

Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nden
Sait Öztürk

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir