ANA SAYFA / HABERLER / Seçimle gitmeyecekler!

Seçimle gitmeyecekler!

Türkiye’de 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerin öncesinde vurguladığımız gibi seçim sonuçlarını seçmenler değil AKP belirlemeye devam ediyor! İstanbul Büyük Şehir Belediyesi seçimleri sil baştan…

YSK’nın iptal kararının ardından dün akşam İstanbul’un bir çok mahallesinde binlerce kişinin katılımı ile kendiliğinden gelişen protesto yürüyüşleri ve tencere, tava, ışık kapatıp açma eylemleri gerçekleştirildi.

Türkiye’de dinci-faşist iktidar pramidi “tek adamın kaderi ile sistemin kaderinin birleşmesi” şeklini almış durumda. Bu durum her seçim sürecinde “sandıkla gitmeyecekler” olgusunun ortaya çıkmasını sağlamakta. Son olarak 31 Mart seçimleri ile düzen partilerinin yaratmaya çalıştığı “anayasal hayaller” bir kez daha çökmüş durumda. “Sandıkla da gönderebiliriz” yanılsaması zeminini yitiriyor. Onca hileler, aleni dalavereler, kaba kuvvet, yasaların göstermelik anlamda bile hükmünün kalmayışı, Kürdistan’daki açık zorbalık ve soytarılık… bütün bunlar “kutsal ineğe” son inanç kırıntılarını da alıp götürmekteydi. Tek teselli bir dizi büyükşehir, ama özellikle İstanbul olacaktı. YSK kararı ile bu hayaller de tuzla buz olmuş durumda!

Yıllar boyu devrimciler tarafından kavratılmaya çalışılan gerçek YSK kararı ile bir gecede on milyonlarca emekçinin bilincine kazıdı! Bu kararla bir belediye başkanının elinden bir mazbatayı almadılar sadece. Geniş bir emekçi kesiminden “sanki sandıkla olabilir gibi” yanılsamasını da söküp aldılar. Biriken öfke selinin önündeki son bentleri de çökertiyorlar.

Sosyal medyada öfke ve boykot tartışmaları yayılıyor. “Sandıkla gitmeyecekler” görüşü kökleşiyor. Öfke patlamaya yer arıyor. İş nereye varır, iktidarı sarsan patlamalar çıkar mı, şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. İmamoğlu’nun konuşmasının yarattığı “31 Mart’ta başardık, bu defa daha ezici bir zafer kazanabiliriz” etkisini göz önünde bulundurmak gerek. Öte yandan CHP’nin alacağı karar da etkili olacaktır. Seçime katılma yönünde karar verecek olursa önemli bir kesim seçim çalışmalarına yönelecek, seçim atmosferine girecektir. Ya da YSK’nın bu akşam verdiği karara dayanarak 24 Haziran seçimlerini ve 16 Nisan referandumunu tartışmaya açacak hamlelerle hasmını köşeye sıkıştırmaya çalışabilir, ki bu başlı başına gerilimi artırır ve sokakları hareketlendirir. Olası bir boykot kararı ise çok daha ciddi çatışmaları gündeme getirebilir. Bu açıdan CHP’nin boykot yönünde bir karar açıklaması pek ihtimal dahilinde değil. Hatta eski seçimlere yönelik hukuki itiraz ile hasmını köşeye sıkıştırma hamlesi bile gelmeyecektir. Kuvvetle muhtemel “yine kazanırız” görüşü ileri sürülecek.

Tüm bunlara rağmen altını kalın çizgilerle çizmekte fayda var. Toplumda “artık seçim faslı bitti, bundan sonra sandıkla kazanamayız” görüşü gittikçe güçlenen bir eğilim. Seçimlerin dinci-faşizmi meşrulaştırdığı fikri pek çok emekçinin kafasında yer etmiş durumda. Yeniden sandığa gidilecek de olsa artık bu fikir emekçilerin bilinci haline gelmiştir. Bu, önemli bir kazanımdır.

Kendiliğinden başlayan protestoların büyüme ihtimali yahut iktidarın atacağı olası kışkırtıcı adımların yaratacağı kitlesel tepkiler kesinlikle hesaba katılmalı. Büyük kalkışmalar ufukta beliriyor. “Sandıkla gitmeyecekler” ama YSK kararı sonrası sandığın tetiklediği kalkışmalarda gitmeleri güncel bir ihtimal. Emekçiler bunu mutlaka hesaba katacaktır.

Kaynak: Mücadele Birliği

Ayrıca kontrol

12 Eylül ile hesaplaşmak!

12 Eylül hala yaşıyor ve sürüyor. Türkiye’de de, TC’nin ilhak ettiği Kürdistan ve sömürgeleştirdiği Kıbrıs’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir