ANA SAYFA / YAZARLAR / Luna – Sessiz eylemin amacı neydi gençler? / What was the purpose of a silent protest?

Luna – Sessiz eylemin amacı neydi gençler? / What was the purpose of a silent protest?

English text is below…

3 Mayıs Cuma günü Mağusa TMK’dan gelen bir gurup grevci gençler, meclisin önünde sessiz eylem yapıp, siyasi hiçbir şey kulanmadan (pankart, bayrak, slogan v.s) eylemlerini bitirip kaçtılar.

İlk olarak neden sessiz eylem yapıyorsunuz? Amacınız insanların ilgisini çekmek, hükümete sesinizi duydurmak değil mi? Siz sessiz sessiz gelip gidersanız, göze batmazsınız, kimse amacınızın ne olduğunu ve ne yapmak istediginizi anlamaz ve bütün bu çaba boşa gitmiş olur.

İkincisi neden siyasi içerikli hiç bişey yok? Madem siyasetten uzaksınız, siyasetin yapıldıgı yere, yani meclisin önüne neden gidiyorsunuz? Ve ilk başta neden siyasi hiçbir şey olmamasını talep ediyorsunuz? Size soruyorum; doğayı katleden ve iklimin düzensiz bir şekilde değişime uğramasının en büyük nedenlerinden biri kapitalizm değil mi? Kâr etme amaçlı değil mi? Siz orda sessiz eylem yapdığınızda dışardan bakan insanlar nerden bilecek ki siz neyi suçluyorsunuz ve neyin değişmesini istiyorsunuz?

Aslında bakarsanız bütün sorun kapitalizime bağlantılı…

Dünyanın bir kısmında alınan kararlar, insanların yaşamlarını darmadağın ediyor. Bu esnada zengin ve güçlü şirketler ve bu soruna yol açan kişilerse, sorunu çözmekle görevlendirilen kuruşları yönetmeye devam ediyorlar. Şuan bile insanların ne kadar korktuklarını ve pasif kalmayı tercih ettiklerini görüyoruz, peki neden?

Halk korkuyor, gençler korkuyor ve bir eylemde seslerini yükseltmeleri yerine bu konuda sessiz kalmayı ve ağızlarına ‘yardım edin’ diye bant takmayı tercih ediyorlar. Sessiz eylem yaparak isteklerinizi beli edemezsiniz ve sisteme de boyun eğmiş olursunuz.

Amacınız sisteme ve bu kapitalist düzene karşı gelmek değil mi?

İklim değişikliginin esas nedeni olan kapitalizm ve siz bunu görmemezlikden geliyorsunuz.Görmezden gelerek hiçbir yere varamazsınız.

Eğer bir şeylerin değişmesini istiyorsanız sesinizi duyurup asıl nedenleri ortaya koymak zorundasınız.

What was the purpose of a silent protest?

On May 3rd, a group of strikers from Mağusa TMK made a silent protest for climate change in front of the parliament and didn’t use any political activities (banners, flags, slogans, etc.).

First of all why are you doing a silent strike? Wasn’t your aim to attract the attention of people, and make your voices heard? If you keep quiet and go, no one will understand what your purpose is and what you want to achieve and all of the effort would be considered useless.

Second of all why didn’t you guys mention anything to do with politics? Also If you are away from politics and don’t want nothing to do with the fact that it is related to the disastrous climate change, why are you going to the place where politics are held? And why do you demand that there is nothing political at first? I’m asking you, isn’t capitalism one of the biggest reasons why the environment has been murdered and the climate is changing in an uneven way? Isn’t it intended to make a profit? When you do a silent protest, people looking from the outside won’t know your purpose and what your standing against for.

In fact, the whole problem is linked to capitalism.

Decisions taken in one part of the world are shaking people’s lives. In the meantime, the rich and powerful companies and people who lead this problem, continue to manage the problem is determined to solve the problem. Even now, we see how scared people are and they prefer to remain quite, why? People are afraid, young people are scared and instead of raising their voices for a change, they prefer to be silent on this subject and instead of raising their voices they chose to wear masks around their mouths that said ‘HELP’. You cannot be silent and expect people to understand your wants and needs and by taking a silent action is basically giving yourself in to the system that you’re protesting against. Isn’t your goal against the system and this capitalist order?

Capitalism, is the main reason for the uneven climate change, and you guys are pretending it has nothing to do with it. Shutting our eyes to the cruel reality that we live in won’t change anything. If you want your voices to be heard then you need to make it clear and state your reasons, protesting by using your voices is the best way to make a change.    

Ayrıca kontrol

Yusuf Alkım – Yine yeniden: Reformizm ve Devrimcilik…

Öncelikle ele alınması gereken reformizm ve devrimciliğin ayrım noktasının ne olduğudur. Belki Bağımsızlık Yolu (BY) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir