ANA SAYFA / HABERLER / Devrimci gruplar 1 Mayıs’a damgasını vurdu!

Devrimci gruplar 1 Mayıs’a damgasını vurdu!

İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs dolayısı ile ara bölgede etkinlik ortak gerçekleştirildi. Etkinlikte devrimci grupların kitlesel ve coşkulu katılımı öne çıktı.

Güneydeki grupları Elefteria Meydanı’nda, kuzeydeki gruplar ise Kuğulu Park’ta toplanarak ortak kortej oluşturdular ve ara bölgedeki etkinlik alanına yürüyüş gerçekleştirdiler. Kuzeydeki toplanma alanında yürüyüş öncesinde El-Sen Genel Sekreteri Ersan Kaşif tarafından bir konuşma gerçekleştirildi.

“1 Mayıs Kızıldır Kızıl Kalacak”, “Ortak Vatan, Ortak Örgütlenme”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Fabrikalar Tarlalar Siyasi İktidar Her Şey emeğin Olacak”, “Zindanlar Yıkılsın, Tutsaklara Özgürlük”, “Kahrolsun Faşizm” gibi sloganların atıldığı yürüyüşte çeşitli pankartlar taşındı.

Dünya Sendikalar Federasyonu üyesi PEO, Dev-İş, KTOEÖS, KTÖS, KTAMS, Koop-Sen, BES, DAÜ-Sen’in organizatörlüğünde ara bölgede gerçekleştirilen etkinlik Maria Hristu ve Behiç Anibal’ın  LTB orkestrası eşliğinde söylediği şarkılarla başladı. Ortak açıklamanın okunması ve şarkılarla devam etti.

Etkinliğe Devrimci Komünist Birlik (DKB) ve Kıbrıs Devrimci Gençlik (KDG) yanında çok sayıda sendika, dernek ve demokratik kitle örgütü katıldı. Lefkoşa Otobüs Terminali’nde buluşarak Kuğulu Park’taki toplanma noktasında bir yürüyüş gerçekleştiren DKB ve KDG coşkulu sloganları ile öne çıktı.

KISA SÜRELİ GERGİNLİK

Kuğulu Park’taki toplanma noktasında kortej oluşumu sırasında ise kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Toplanma yerine ilk gelen gruplardan birisi olan DKB ve KDG’liler, ortak kortej oluşumu sırasında çok sayıda grubun öne geçmeye çalışması ve kortej düzenini bozması nedeni ile bu örgütleri protesto etti ve ortak korteje katılmayarak ara bölgeye kadar kortejden ayrı bir şekilde yürüyüş gerçekleştirdiler. DKB adına kitleye açıklama yapan temsilci “DKB olarak biz tüm gruplara saygılı davranmamız ve kimsenin önüne geçmeye çalışmamamıza rağmen, tüm gruplar düzeni bozarak önümüze geçmek için saygısızca ve kabul edilemez bir şekilde davrandılar. Her yıl aynı durumla karşılaşıyoruz ve diğer gruplar gibi davranmadığımız için kortejin sonunda bırakılıyoruz. Bu yıl bunu protesto ediyoruz ortak kortejden ayrılarak önden ara bölgeye yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine ara bölgeye kadar ortak kortejden ayrı bir şekilde devrimci sloganları ile coşkulu bir şekilde önden ara bölgeye yürüyen DKB ve KDG korteji, Dev-İş yetkililerinin talebi üzerine ara bölgeye geçişte durarak geçiş önceliğini Dev-İş’e bıraktı. Dev-İş yetkililerine bu protestonun nedenini anlatan DKB temsilcisi gelecek yıllarda benzer bir durumun yaşanmaması için önlem alınmasını talep ettiklerini iletti.

“ARTIK  KAYBETMENİN SON NOKTASINA GELİNDİ”

Kuğulu Park’ta konuşma yapan El-Sen Genel Sekreteri Ersan Kaşif, kamu çalışanlarının her geçen gün elindekini kaybetme tehdidi ile yaşadığı, özel sektör emekçilerinin artık  kaybetmenin son noktasına geldiği, okulu bitince öğrencileri işsizliğin beklediğine dikkat çekti ve “Bizler bugün bir yandan günlük sorunlarımızı ve çalışma yaşamındaki adaletsizlikleri protesto ederken, diğer yandan bölünmüş ülkemizin artık barışa ulaşması arzumuzu haykırmak için sokaklara çıktık” ifadelerini kullandı.
Kıbrıs’ta yaşayan tüm emekçilerin mutluluğu, huzuru ve geleceğinin barışta, çözümde olduğunu vurgulayan Kaşif şunları kaydetti:

“Dayatma paketler, Kıbrıslı Türk toplumunun varlık-kimlik ve iradesine saldırılar, Telefon Dairesi ve Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesi yönündeki yaklaşımlar, Göç Yasası, ücretsiz eğitim ve sağlık haklarımızın geriletilmesi, kontrolsüz nüfus akışı, TL’nin değer kaybı ve kriz nedeniyle artan yoksulluk, öksüz evlat konumundaki özel sektör emekçilerinin maruz kaldığı sömürü, iş cinayetleri ve aşağılamalar toplumumuzun kaderi değildir. Bugün, bizleri özel-kamu, kadın-erkek, Türkiyeli-Kıbrıslı diye bölmeye çalışan egemenler karşısında birlik, mücadele ve dayanışmamızı haykıracağımız; aynı zamanda emekçi halkımızın geleceğinin barışta olduğunun bilinciyle Kıbrıs sorununun çözümü için baskı yapmak üzere güçlerimizi birleştireceğimiz gündür.” 

“IRKÇILIK, YABANCI DÜŞMANLIĞI VE AŞIRI SAĞCI FAŞİST GÜÇLER YÜKSELİYOR”

Ara bölgedeki mitingde,  hazırlanan ortak açıklamanın Rumcası  PEO Genel Sekreteri Pambis Kyritsis, Türkçesi ise Dev-İş Başkanı Hasan Felek tarafından okundu.

Ortak açıklamada,  dünya işçi sınıfının mücadele sembolü olan 1886 Şikago isyanının öncü kahramanlarıyla Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk işçi önderleri anıldı ve emperyalistlerin bölge üzerinde dayattığı savaşlarla müdahaleler kınandı.

Bu yılki 1 Mayıs’ta da, tüm dünyadaki emekçilerin  kapitalist krizin ağır sonuçları ile karşı karşıya bulunduğu ifade edilen açıklamada, ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve aşırı sağcı faşist güçlerin yükseldiği de kaydedildi.

Kıbrıslı Türk ve Rum emekçilerin kemer sıkma politikalarına, çalışma yaşamının düzensizleştirilmesine, özelleştirmelere ve sosyal devletin ortadan kaldırılmasına karşı ortak mücadele ve dayanışmasını yükseltmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “Emekçilerin alım gücünü korumak için, Asgari Ücretin sefalet ücreti olmaması için, özel sektörde sendikalaşmanın önünün açılması için, çalışanlar arasında eşitsizlik ve adaletsizlik yaratan Göç Yasasının iptali için, iş cinayetlerinin ve iş kazalarının önlenmesi için, toplumsal varlığımızı ve kimliğimizi korumak için, sesimizi, gücümüzü ve yüreğimizi birleştirelim” çağrısında bulunuldu.

FAŞİST PROVAKASYON

Bu arada etkinlik sırasında ara bölgede toplanan kitleye yönelik Çetinkaya Spor Klübü’nün olduğu surların üzerinden faşist bir provakasyon gerçekleştirilmeye çalışıldı.

Çok sayıda polisin bulunduğu bir noktada faşist bir provakatör elinde TC bayrağı ile köpek işareti yaparak kitleyi provake etmeye çalıştı. Çeşitli nedenlerle ara bölgeye alınmayan ve o bölgeden etkinliği izleyen çok sayıda kişinin müdahele etmesini engellmek için etrafını saran sömürgeci polis güçleri ise söz konusu provakatöre hiç bir şekilde müdahalede bulunmadı. Alanda aralarında çok sayıda CTP ve TDP’li “bakan” ve “milletvekili”nin de olduğu gruplardan herhangi bir tepki gelmezken, DKB’li devrimcilerin polisin faşist provakatörü koruyan tutumunu teşhir etmesi ve slogan atmaya başlaması ile o bölgedeki polisler faşist provakatörü oradan uzaklaştırmak zorunda kaldılar.

ORGANİZASYON SORUNLARI

Bu yılki ortak 1 Mayıs etkinliğinde organizasyon sorunları ön plana çıktı. Haftalar öncesinden Dev-İş’in çağrısı ile yapılan toplantıya Dev-İş ve KTOEÖS dışında tek katılan DKB ve KDG temsilcileri oldu. Katılım olmaması nedeni ile yapılmayan toplantıda DKB ve KDG temsilcilerine “Bu yılki etkinlik geçen yıllardaki gibi aynı planlama ile gerçekleştiirleceği” iletildi.

Kuğulu Park’ta toplanan grupların ortak kortej oluşturması sırasında ise tam bir karmaşa ve örgütler arasında önde yürüme yarışı yaşandı. Kortejin önünde yürüyen organizatör sendikalar, arkadaki karmaşaya ise hiç bir şekilde müdahil olamadı. Bunun sonucunda bir çok örgüt arasında gerginlik yaratan yürüyüş sırası sorunu ortaya çıktı.

Ara bölgedeki etkinlikte ise her yıl olduğu gibi kuzeyden gelen grupların uzun süre geçiş noktasında bekleyerek gecikmeli olarak alana girmesi sorunu yaşandı. Organizasyon Komitesi ise bu sorun karşısında çözüm üretmek yerine, konuşma yapacak olan Dev-İş kortejinin alana ulaşması ile birilikte etkinliği başlatmayı tercih etti. Etkinliğe kuzeyden en kitlesel katılımı gerçekleştiren Kürt işçi ve öğrencilerin oluşturduğu kortej alana en son ulaşan gruptu ve grup alana gi,rdiğinde etkinlik bitmek üzereydi.

Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen, gerek DKB ve KDG’nin devrimci coşkusu, gerekse de Kürt devrimci grupların kitlesel katılımı, ara bölgede gerçekleştirilen ortak etkinliğin önümüzdeki mücadele süreçleri için moral ve motivasyon oluşturmasına katkı sağladı.

Ayrıca kontrol

Reformizmin ayak oyunları ve sömürge seçimlerine bakışları(*)

Sırtımızda, tüm varlığıyla işgal edip oturan ve ülkemizin kuzeyini yöneten TC egemenlerine; “Ankara, elini yakamızdan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir